Każdej nocy czyścił maszyny do oprawiania mięsa. Eric Adams z Manowar wspomina niełatwe dzieciństwo

i

Autor: Wikipedia - Firestormmd

Każdej nocy czyścił maszyny do oprawiania mięsa. Eric Adams z Manowar wspomina niełatwe dzieciństwo

2023-08-30 14:24

Ciężka muzyka to nie przelewki. Na dodatek jeśli jesteś wokalistą zespołu, który kładzie tak wielki nacisk na wizerunek na scenie oraz poza nią jak Manowar presja jest jeszcze większa. Nie ma mowy o żadnej słabości, trzeba być twardym jak Arnold Schwarzenegger w „Conanie”, Tommy Lee Jones w „Ściganym” albo prezydent Andrzej Duda w słynnym wywiadzie dla wPolsce.pl. Jak wykuwał się charakter Erica Adamsa? Parafrazując znaną pieśń: „szkołeś mi dało twardą!”

W listopadzie 2022 roku na YouTube pojawił się autorski kanał basisty i lidera grupy, Joey’a De Maio. Muzyk prezentuje na nim swoją technikę grania, dzieli się przemyśleniami i mowami motywacyjnymi, rozmawia z ekspertami o muzyce i instrumentach. Niedawno zaprosił do swojego studia Erica Adamsa, z którym od ponad 40 lat współtworzy heavy metalową grupę. Przy tej okazji porozmawiali o początkach kariery i wyuczonym zawodzie Adamsa, którym był… pracownik sklepu z mięsem.

Pierwszą pracą przyszłego wokalisty było roznoszenie gazet w wieku około 12 lat, jednak w wieku około 16-tki, gdy zaczynał także z kolegami stawiać pierwsze muzyczne kroki, zatrudnił się jako pomocnik w sklepie rzeźnika, gdzie pracował jego brat. Najpierw sprzątał, mył podłogę, czyścił maszyny do oprawiania mięsa.

- Piątkowe wieczory oznaczały zostawanie do późna, bo trzeba było wszystko przygotować przed sobotnim rankiem – wspomina – w sobotę rano było zawsze najwięcej klientów. Nie było czasu na cięcie mięsa. W tamtych czasach trzeba było rozebrać na miejscu całą sztukę bydła, nie przyjeżdżały zapakowane w pudełka, jak dzisiaj.

Pewnego dnia pracował w sobotę, a gdy klient poprosił go o ukrojenie polędwicy. To mięso, które wymaga precyzji w krojeniu, bo jest drogie i dzięki odpowiedniej technice zachowuje delikatność. Młody Eric nie znał się na rozbiorze, był w końcu jedynie pomagierem, ale usłyszał wtedy: „jeśli chcesz być rzeźnikiem, tnij mięso”. Aż dziw, że nie trafiło to po latach do tekstów piosenek Manowar. Tak się zaczęło i zostało. Adams został, uczył się i godził ciężką pracę z pasją.

Co ciekawe, jego szefostwo pozwalało mu nawet co jakiś czas znikać w piątkowe wieczory, mimo nawału pracy przed sobotnimi zakupami. Zarówno oni jak i inni rzeźnicy rozumieli, że granie koncertów jest dla Adamsa sensem życia. Przygoda z cięciem mięsa zakończyła się na ostro, gdy szef nie dał Ericowi wolnego dnia, by ten mógł pojawić się na ślubie swojej siostry. W kolejnych latach postawi na muzykę, ale nigdy nie zapomni doświadczenia z tej pracy.

Nirvana - 5 ciekawostek o albumie "In Utero" | Jak dziś rockuje?