zestawienia

John Lennon - oto nasz wybór najsłynniejszych solowych kompozycji artysty! Najlepiej dowodzą jego wieliego talentu

2024-04-08 10:02

Nazwisko Johna Lennona jeszcze za życia artysty pokryło się legendą. Muzyk najsłynniejszego zespołu na świecie - The Beatles, uznany artysta solowy, którego zainteresowania wykraczały daleko poza muzykę, zmarł ponad czterdzieści lat temu. Trudno jednak nie zgodzić się ze stwierdzeniem, że jego twórczość na zawsze pozostanie kultowa.

John Winston Lennon urodził się 9 października 1940 roku jako syn Julii i Alfreda, imiona otrzymał po dziadku ze strony ojca i... Winstonie Churchillu. Tata przyszłego beatlesa był marynarzem i rzadko bywał w domu, matka zaś nie do końca radziła sobie z opieką nad synem, w efekcie John trafił pod opiekę swojej ciotki, Mimi, która jednak nie wspierała muzycznej pasji siostrzeńca. Lennon wciąż miał silną relację z Julią, która puszczała mu płyty Elvisa Presley'a i uczyła grać na banjo, to ona także kupiła mu jego pierwszą gitarę.

Życie Johna na zawsze zmieniło się 15 lipca 1958 roku - tego dnia Julia została potrącona przez samochód, stało się to, gdy wracała z mieszkania siostry, w wyniku odniesionych obrażeń kobieta zmarła. Wydarzenie to całkowicie wstrząsnęło Lennonem, który przez kolejne dwa lata pogrążał się w aktach autodestrukcji. John nie zdał matury, ale w wyniku interwencji ciotki trafił do collegu, z którego został szybko wyrzucony.

The Beatles - 5 ciekawostek o “Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band” | Jak dziś rockuje?

John Lennon - Beatlesi i głośna kariera solowa

Swój pierwszy zespół John założył w wieku 15 lat. To właśnie podczas koncertu grupy Quarrymen Lennon poznał Paula McCartney'a, którego poprosił o dołączenie do składu. Panowie zaczęli razem tworzyć, pisać kolejne utwory, a w 1960 roku utworzyli formację, którą dziś cały świat zna pod nazwą The Beatles. Zespół zadebiutował w 1962 roku singlem Love Me Do, który trafił na ich pierwszy album studyjny, który ukazał się rok później. Zespół istniał raptem przez dziesięć lat, jednak na zawsze zmienił historię muzyki i popkultury - trudno wyobrazić sobie dzisiejszy świat bez muzyki Beatlesów, ich projektów artystycznych, stylu i konceptów.

Formacja rozpadła się w 1970 roku, jeszcze w tym samym roku ukazał się debiutancki album Lennona, zatytułowany John Lennon/Plastic Ono Band. Wydany rok później projekt Imagine uważa się za jeden z najważniejszych albumów w historii muzyki. Wydawnictwo osiągnęło gigantyczny sukces komercyjny i krytyczny, promował go hymn idei równości i wolności, czyli oczywiście utwór Imagine. Za życia artysty ukazało się jeszcze pięć jego płyt.

John Lennon - śmierć legendy

John Lennon zmarł 8 grudnia 1980 roku. Artysta został postrzelony przez swojego fana, Marka Davida Chapmana, któremu raptem kilka godzin przed zdarzeniem dał autograf. Pomimo błyskawicznej reakcji służb byłego Beatlesa nie udało się uratować. Po jego śmierci świat pogrążył się w żalu, żona Johna, Yoko Ono zadecydowała, że nie zostanie zorganizowany pogrzeb. Artystka rozsypała prochy męża w Central Parku, gdzie później stanął pomnik Strawberry Fields. 

John Lennon - 10 najlepszych solowych kompozycji artysty

Choć John Lennon zmarł ponad czterdzieści lat temu, to pamięć o nim i jego muzyce jest wciąż żywa. Sprawdź w naszej galerii na samej górze artykułu 10 najsłynniejszych solowych kompozycji artysty.

Poniżej za to zobacz 8 piosenek The Beatles, wykonywanych przez Ringo Starra!

Listen on Spreaker.