John Lennon miał śpiewać Yellow Submarine? Do sieci trafiło wczesne nagranie utworu w jego wykonaniu

i

Autor: Courtesy Everett Collection/East News Jak John Lennon śpiewał "Yellow Submarine"

John Lennon miał śpiewać "Yellow Submarine"? Do sieci trafiło wczesne nagranie utworu w jego wykonaniu

2022-10-26 14:53

Edycja specjalna albumu "Revolver" to następstwo wydanych już, ponownie zremasterowanych, zremiksowanych i rozszerzonych kultowych wydawnictw zespołu The Beatles. To właśnie w ramach premiery tego projektu poznaliśmy niepublikowaną dotąd wersję demo utworu "Yellow Submarine" w wykonaniu... Johna Lennona!

Rok 1966 okazał się być szczególnie istotny w karierze The Beatles. Po trzymiesięcznej przerwie zespół powrócił do studia, by nagrać swój siódmy album studyjny. Panowie przeżywali w tym czasie okres poszerzania swojej świadomości - interesowali się awangardą, filozofią wschodu, a także skutkami zażywania LSD. Wszystko to jest szczególnie słyszalne na wydanym 5 sierpnia 1966 roku albumie Revolver. Wydawnictwo to uznaje się dziś za szczególnie istotne nie tylko w karierze Beatlesów, ale historii muzyki w ogóle - uważa się, że płyta ta zrewolucjonizowała granice muzyki pop, dała podwaliny takim gatunkom jak rock psychodeliczny, elektronika czy rock progresywny, szczególnie istotne były także tu zaawansowane techniki produkcji. Album ozdobiła jedna z najbardziej ikonicznych okładek w historii - jej autor, Klaus Voormann, został nagrodzony Grammy w 1967 roku.

Kto miał śpiewać "Yellow Submarine"?

Jednym z najbardziej rozpoznawalnych utworów z tego albumu jest bez wątpienia Yellow Submarine. Kompozycja została napisana przez Paula McCartney'a i Johna Lennona jako piosenka dla dzieci i jest to jeden z niewielu momentów w karierze legendarnej czwórki, gdy w roli wokalisty wystąpił Ringo Starr. Okazuje się jednak, że na początku nie było wcale pewne, kto zaśpiewa utwór. Na edycji specjalnej Revolver znalazła się wersja demo Yellow Submarine w wykonaniu... Johan Lennona. Kompozycja ta, w dużo bardziej melancholijnym wydaniu, jest już dostępna do odsłuchu!

Queen - najlepsze występy na żywo legendarnego zespołu / Eska Rock