Jimmy Page, Rage Against the Machine

i

Autor: Rex Features/East News, face to face/Reporter

Historia rocka

Jimmy Page wspomina koncert Rage Against the Machine. "To było hardkorowe"

Jimmy Page był jednym z uczestników wyjątkowego koncertu, który w 2010 roku w Londynie dała formacja Rage Against the Machine. Ostatnio gitarzysta w mediach społecznościowych postanowił trochę powspominać tamten wieczór.

Jimmy Page wspomina koncert Rage Against the Machine

Jimmy Page, gitarzysta Led Zeppelin, na swoim koncie na Facebooku regularnie dodaje wspominkowe posty. Kilka dni temu muzyk wspomniał koncert Rage Against the Machine, który odbył się 6 czerwca 2010 roku w Londynie. Był to zresztą niezwykły występ. 

Przypomnijmy, że w 2009 roku na Facebooku uruchomiona została kampania "Rage Against The Machine For Christmas No.1". Zgodnie z tytułem: miała ona na celu wywindowanie utworu "Killing in the Name" na szczyt listy przebojów w Wielkiej Brytanii i tym samym przerwanie serii zdobywania świątecznego numeru jeden przez zwycięzców programu "X-Factor". To się udało. Muzycy Rage Against the Machine w podziękowaniu zagrali w czerwcu 2010 roku koncert w Finsbury Park (występ ten zresztą został udokumentowany na DVD). 

Led Zeppelin - 5 ciekawostek o albumie "Led Zeppelin IV" | Jak dziś rockuje?

– Zespół wygenerował tak intensywną energię, że można było ją ciąć piłą łańcuchową. ⁣To był hardkorowy koncert i odnowił on mój szacunek dla tej grupy, w którym są: Zack de la Rocha (wokal), Tom Morello (gitara), Tim Commerford (bas) i Brad Wilk (perkusja) – napisał Page na Facebooku. 

Zespół zagrał wówczas 12 utworów. W tym swoje najsłynniejsze utwory takie, jak m.in. wspomniany "Killing in the Name", "Guerrilla Radio" czy "Sleep Now in the Fire". W secie pojawił się także jeden kower, a mianowicie "White Riot" z repertuaru The Clash. 

Grupa zagrała w 2010 łącznie 11 koncertów, w kolejnym dołożyła jeden i... ponownie zawiesiła swoją działalność. Rage Against the Machine miał powrócić na scenę w 2020 roku (i zagrać m.in. w Krakowie), ale uniemożliwiła to pandemia koronawirusa. Ostatecznie muzykom udało się w 2022 dać 19 występów w USA i Kanadzie, ale do Europy RATM już nie dotarł. Wyczekiwana przez fanów trasa została przerwana z powodu kontuzji wokalisty Zacka de La Rochy. 

W lutym tego roku Brad Wilk, za pośrednictwem mediów społecznościowych, przekazał smutne wieści dla wszystkich miłośników zespołu. – Chcę was poinformować, że RATM (Tim, Zack, Tom i ja) nie będzie już więcej koncertować ani występować na żywo – napisał basista. 

Oto 5 najsłynniejszych solówek Jimmy'ego Page'a: