zestawienia

James Hetfield - najlepsze solo frontmana Metalliki. To jeden z gitarzystów wszech czasów?

2024-06-18 14:32

James Hetfield - jedno z najbardziej rozpoznawalnych nazwisk w świecie rocka. Wokalista, współzałożyciel zespołu Metallica, uznawany jest za jednego z najlepszych gitarzystów na świecie. Choć James nie jest gitarzystą prowadzącym w zespole, to ma na koncie kilka niesamowitych solówek - sprawdź w naszej galerii 5 najlepszych!

James Hetfield urodził się 3 sierpnia 1963 roku. Rodzice przyszłego muzyka Metalliki byli gorliwymi chrześcijanami - ich wiara była na tyle silna, że wiązała się z odrzuceniem wszelkich terapii. Cynthia, matka Jamesa, nie zdecydowała się na leczenie nawet wtedy, gdy zachorowała na nowotwór. Kobieta zmarła, gdy Hetfield miał 16 lat - wydarzenie to oraz cały okres lat młodzieńczych stały się inspiracją dla wielu tekstów piosenek, które ten napisał grając już w Metallice. Stałym elementem biografii każdego artysty jest nauka na instrumencie - nie inaczej było w przypadku Jamesa. Mając dziewięć lat rozpoczął naukę gry na fortepianie, następnie przerzucił się na bębny, aż w końcu w wieku 14 lat zdecydował się zacząć grać na gitarze, będąc nastolatkiem był członkiem takich zespołów jak Leather Charm i Obsession.

Metallica - pierwsze single z każdego albumu zespołu!

James Hetfield w Metallice

Pod koniec 1981 roku James postanowił odpowiedzieć na zamieszczone w gazecie ogłoszenie, zgodnie z którym perkusista Lars Ulrich poszukiwał innych muzyków do metalowego grania. Pięć miesięcy później, dokładnie w październiku 1981 roku, oficjalnie założony został zespół Metallica. Dwa lata później ukazał się debiutancki album formacji - choć Kill 'Em All nie podbił list przebojów, to był bardzo chwalony przez krytyków, którzy od początku określali go jako przełomowy dla brzmienia thrash metalowego. Już rok później ukazał się Ride the Lightning, który prezentował muzyczny rozwój grupy. Prawdziwy przełom nastąpił w 1986 roku, gdy Metallica wydała album Master of Puppets. Płyta osiągnęła sukces komercyjny i zyskała szerokie uznanie krytyków. W kolejnych latach grupa wydała kolejne osiem albumów, które na stałe weszły do kanonu thrash metalu, w tym kluczowy dla ich popularności tzw “The Black Album” oraz najnowszy 72 Seasons.

James Hetfield - jeden z najlepszych gitarzystów na świecie!

Choć James nigdy nie pełnił w zespole roli gitarzysty prowadzącego, to krytycy od lat wskazują go jako jednego z najlepszych. Joel McIver umieścił go na ósmym miejscu w swojej książce The 100 Greatest Metal Guitarists, w ankiecie zorganizowanej przez czasopismo “Guitar World” trafił na 19 miejsce listy Największych gitarzystów wszechczasów, magazyn “Rolling Stones” natomiast umieścił go na 87 pozycji zestawienia Najlepszych gitarzystów wszechczasów. James ma na swoim koncie kilka świetnych solówek - sprawdź w naszej galerii na samej górze artykułu pięć tych najlepszych!

Poniżej spróbuj się w quizie o Metallice:

Metallica - co wiesz o legendzie thrash metalu? QUIZ

Pytanie 1 z 10
W jakich latach Dave Mustaine był członkiem Metalliki?