Dzień, w którym The Cranberries zagrali ostatni koncert z Dolores O'Riordan

i

Autor: James Shaw/REX/Shutterstock/EAST NEWS Ostatni koncert The Cranberries z udziałem Dolores O'Riordan

Dzień, w którym The Cranberries zagrali ostatni koncert z Dolores O'Riordan

2024-01-15 11:10

15 stycznia to dla każdego fana i fanki rockowych brzmień, w których pierwsze skrzypce gra kobiece wokal, dzień niezwykle smutny. Tego dnia właśnie w 2018 roku zmarła w wieku zaledwie 46 lat Dolores O'Riordan. Wokalistka grupy The Cranberries dysponowała jednym z najbardziej rozpoznawalnych wokali w świecie rocka. Dziś wspominamy jej ostatni koncert z macierzystą formacją.

W 2009 roku zespół The Cranberries ogłosił powrót na światowe sceny. Formacja zdecydowała się zawiesić działalność sześć lat wcześniej, kiedy to jej członkowie postanowili skupić się na innych projektach i na życiu rodzinnym. Fani nie kryli radości, z wytęsknieniem wyczekiwali powrotnego albumu grupy, a tym stał się Roses z 2012 roku, z którego pochodzi przebój Tomorrow. W tym samym czasie The Cranberries ponownie stanęli także na scenie, koncertowali na całym świecie, a w 2017 roku wydali kolejne wydawnictwo. Something Else to projekt, na który złożyły się akustyczne i orkiestralne wersje najsłynniejszych kompozycji grupy oraz trzy nowe utwory. Album, będący niejako podsumowaniem - nikt zapewne nie spodziewał się wtedy także, że będzie on swoistym pożegnaniem, ostatnim projektem, który ujrzał światło dzienne za życia niezastąpionej wokalistki zespołu, Dolores O'Riordan...

Najsłynniejsze antywojenne protest songi / Eska Rock

Ostatnie chwile The Cranberries

Promocji płyty towarzyszyć miała oczywiście trasa koncertowa, odbyło się w jej ramach jedenaście koncertów, jednak już w maju 2017 roku pozostała część występów musiała zostać odwołana, a jako powód podano stan zdrowia Dolores. Decyzja ta raczej nie zdziwiła fanów - w trakcie pierwszy pokazów na trasie, wokalistka śpiewała głównie na siedząco, a po każdym występie skarżyła się na ogromny ból pleców, który wpływał na przeponę i znacznie utrudniał śpiew.

Ostatni koncert The Cranberries z Dolores O'Riordan miał miejsce dokładnie 20 maja 2017 roku w London Palladium. Wokalistka pojawiła się na scenie ubrana w prosty, czarny  zestaw i trampki, wyglądała na zadowoloną, a jej głos jak zwykle zachwycał. Tego dnia formacja zaprezentowała set, na który złożyło się piętnaście utworów, w tym zupełnie kultowe Animal Instinct, Linger, Ode to My Family, When You're Gone, Loud and Clear i oczywiście Zombie. The Cranberries powrócili także na pięcioutworowy bis, który zamknęło przepiękne wykonanie legendarnego Dreams. W sieci dostępne jest nagranie, przedstawiające ten moment.

Ostatni publiczny występ Dolores O'Riordan

Ostatni raz wokalistka pokazała się publicznie 14 grudnia 2017 roku na świątecznej imprezie magazynu "Billboard" w Nowym Jorku. Dolores dała przy tej okazji mini pokaz, w ramach którego wykonała trzy kompozycje macierzystej formacji: Linger, Ode to My Family i Zombie.

Dolores O'Riordan zmarła niespełna miesiąc później. Artystka została znaleziona nieprzytomna w łazience swojego pokoju hotelowego Hilton w Londynie 15 stycznia 2018 roku, a przybyłe na miejsce służby stwierdziły jej zgon. Mieszkająca na co dzień w Nowym Jorku wokalistka przyleciała do Wielkiej Brytanii, by pracować nad nowym albumem swojego pobocznego projektu D.A.R.K., The Cranberries mieli także spotkać się z przedstawicielami wytwórni BMG, by porozmawiać o nowym wydawnictwie. Przeprowadzone zostało dochodzenie koronera, a jego wyniki zostały upublicznione dopiero we wrześniu 2018 roku. Wykazało ono, że Dolores zmarła w wyniku przypadkowego utonięcia w hotelowej wannie, co spowodowane było zatruciem alkoholem. W chwili śmierci wokalistka miała jedynie 46 lat.