Co za pomysł! Montaż ostatnich scen filmów z utworem Kate Bush to strzał prosto w serce

i

Autor: Wikipedia

Co za pomysł! Montaż ostatnich scen filmów z utworem Kate Bush to strzał prosto w serce

2023-03-31 10:56

Definiowanie sztuki i artystów będzie zawsze trudne: czy to ktoś, kto coś tworzy? Może ten kto używa metafor? A może jeszcze coś innego? Zapewne wszystko naraz, a ten przypadek pokazuje, że czasem liczy się spostrzegawczość, wrażliwość i pomysł. Do stworzenia tego klipu autor nie musiał nagrywać zdjęć, bo wykorzystać już nakręcone. Nie musiał też pisać ani nagrywać muzyki. Jednak to, co chciał nam opowiedzieć zaistniało dopiero dzięki zebraniu w jedno wszystkich elementów.

Zanim weźmiemy na warsztat internetowy klip potrzeba nam kontekstu, a jeśli chodzi o użyty tu kawałek, jest on wyjątkowo ciekawy.

Piosenka Kate Bush pod tytułem „Cloudbusting” powstała pod wpływem wrażeń po przeczytaniu przez artystkę książki „Cloudbuster”. To pamiętnik syna Wilhelma Reicha, który stworzył urządzenie tak nazwane i za jego pomocą miał nadzieję uzyskać kontrolę nad energią chmur. Badacz jest autorem nazwy „orgon” dla hipotetycznej siły życiowej w postaci energii napędzającej wszystko na naszym świecie. Jest to teoria przedłużająca znane w europejskiej ezoteryce pojęcie, nazywane różnie przez wielu je opisujących. Jednak świat naukowy nigdy nie znalazł dowodów pozwalających potwierdzić jej istnienie, dlatego dziś słowo orgon i jego pochodne można spotkać w środowiskach bioenergoterapeutów i ezoteryków.

Peter Reich w „Cloudbusting” opisuje ojcowskie próby wpływania za pomocą urządzenia na objętość, kształt i działanie chmur. Niestety nigdy nie udało mu się udowodnić trafności swoich koncepcji. Wilhelm Reich prowadził swoje badania w USA, a jako związany z ruchem komunistycznym przybysz z Niemiec był pod stałą obserwacją FBI. Warto pamiętać, że lata pięćdziesiąte to czas, gdy w USA jakiekolwiek posądzenie o lewicowość lub socjalizm równało się ostracyzmowi lub gorzej. Ale były też znacznie poważniejsze oskarżenia. Podczas swoich psychiatrycznych badań w Orgonomic Infant Research Center miał zajmować się badaniami nad blokadami seksualnymi kilkuletnich dzieci. Ośrodek zamknięty w 1952 po oskarżeniu Reicha przez jedną z matek o molestowanie jej dziecka. Dwa lata później postawiono mu zarzut prowadzenia nielegalnych badań i zabroniono dalszych prac, do czego się nie zastosował. W związku z tym w 1956 roku skazano go na 2 lata więzienia. Zmarł jednak po roku odsiadki, z powodu zawału serca. Jego wszystkie notatki i pisma skonfiskowano i zniszczono w spalarni. Historia niesławnego psychiatry, który chciał władać chmurami przetrwała dzięki pamiętnikom jego syna. Gdy aresztowano ojca miał 12 lat.

Oryginalny klip do piosenki powstał dzięki współpracy Kate Bush i Terry’ego Gilliama. W role Wilhemla Reicha wcielił się Donald Sutherland, a przyglądającego się jego eksperymentom syna sama Kate Bush.

Już sama w sobie ta historia jest trudna. W połączeniu z piosenką Kate Bush uczuć jest jeszcze więcej, ale teraz czas przejść do meritum, od którego zaczęliśmy: stworzony przez CLS Videos teledysk. Krótki film jest montażem końcowych scen ze 120 znanych filmów. Oczywiście nie wymienimy pełnej listy, ale znajdziecie tu między innymi „The Lobster”, „Vvitch”, „Gone girl”, „Amadeus” czy „The Last Temptation of Christ”. Bez rozdzielania na gatunki, budżety, na lepsze i gorsze: po prostu zakończenia, ostatnie kadry, pożegnanie z widzami. W połączeniu ze wzruszającą piosenką o ulotności marzeń i uczuciach dziecka, którego ojca zabierają funkcjonariusze, to cios w samo serce. Polecamy gorąco, bo to przykład gdy sztuka tworzy się z umiejętnego dobrania i wymieszania składników, ale i ostrzegamy: będą potrzebne chusteczki.

Najlepsze wokalistki rockowe - Polska