Bruce Springsteen

i

Autor: ASSOCIATED PRESS/East News

Z historii rocka

Bruce Springsteen i "Born in the U.S.A.". Największy przebój w dorobku artysty został zrozumiany opacznie

2024-04-04 11:44

"Born in the U.S.A.", wielki hit w dorobku Bruce'a Sprinsgteena, chętnie w przeszłości był wykorzystywany do celów politycznych. Nie każdy jednak zrozumiał sens tego utworu.

Bruce Springsteen i "Born in the U.S.A.". Historia utworu

Bruce Springsteen to jeden z najważniejszych amerykańskich artystów ostatnich 50 lat. Największy sukces odniósł w połowie lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku za sprawą albumu "Born in the U.S.A." z legendarną okładką. Ozdobiło ją zdjęcie, na którym muzyk stoi tyłem. Jest ubrany w białą koszulkę z czerwoną czapką z daszkiem w tylnej kieszeni niebieskich jeansów. W tle natomiast widać czerwono-białe pasy amerykańskiej flagi.

Na wspomnianym albumie, który ukazał się na rynku w czerwcu 1984 roku, znalazł się m.in. utwór tytułowy, który śmiało można uznać za jeden z najbardziej niezrozumianych hitów w historii muzyki rockowej. 

Bruce Springsteen świętuje 50-lecie kariery!

Przez lata, w związku z tytułową frazą, uchodziła ona za patriotyczną piosenkę. Nic bardziej mylnego. W "Born in the U.S.A." Springsteen opowiada o żołnierzu powracającym z wojny w Wietnamie, który nie potrafi ułożyć sobie życia w otaczającego go rzeczywistości. Tekst więc ma gorzkie zabarwienie. Bardziej wyśmiewa nacjonalizm niż go wychwala. Wykorzystywano go jednak do celów politycznych. 

W 1984 roku prezydent USA Ronald Reagan, ubiegający się o reelekcję, występował na wiecach wyborczych przy akompaniamencie najsłynniejszego przeboju Bossa. – Przyszłość Ameryki spoczywa w tysiącach marzeń znajdujących się Waszych sercach. Opiera się na przesłaniu nadziei zawartych w piosenkach Bruce'a Springsteena z New Jersey, które tak wielu młodych Amerykanów podziwia. A pomaganie w urzeczywistnianiu tych marzeń jest celem mojej pracy – mówił Reagan we wrześniu 1984 roku. Na wspomniane słowa szybko zareagował artysta. 

Prezydent o mnie mówił, ciekawe którą moją płytę lubi najbardziej. Bo chyba nie "Nebraskę". Tej chyba nie słuchał – przyznał w trakcie koncertu w Pittsburghu, który miał miejsce dwa dni po wspomnianej przemowie. 

Następnie wykonał kompozycję "Johnny 99". Opowiada ona o pracowniku zamkniętej fabryki samochodów, który popełnia morderstwo. 

"Born in the U.S.A." słychać było także na wiecach prezydenta Donalda Trumpa. – "Born in the U.S.A." był używany od dziesięcioleci na wiecach politycznych na rzecz prawicowych spraw. Od 40 lat jest to mylące. Sam Springsteen powszechnie nazywał Trumpa "toksycznym narcyzem", "kretynem" i "zagrożeniem dla naszej demokracji". Piosenka ta znajduje się daleko od hymnu nacjonalistycznego – pisał Josh Terry na łamach "Vice".  

Na sam koniec przypomnijmy sobie wielki przebój Bruce'a Springsteena: 

Rockowe utwory, które przebiły magiczną barierę na Spotify: