Bruce Dickinson wspomina czas, gdy Nicko McBrain przeszedł wylew: Jest niesamowity

i

Autor: Materiały prasowe/Notimex/The Grosby Group/EAST NEWS Bruce Dickinson o wylewie Nicko McBraina z Iron Maiden

Bruce Dickinson wspomina czas, gdy Nicko McBrain przeszedł wylew: "To niesamowite, jak sobie z tym poradził"

2024-02-27 10:03

Nicko McBrain to od lat jedna z nieodłącznych części składowych jednej z największych legend światowego heavy metalu. Muzyk pozostaje perkusistą Iron Maiden od ponad czterdziestu lat. W 2022 roku okazało się, że artysta w tajemnicy zmagał się z chorobą nowotworową. W ubiegłym roku okazało się, że Nicko ponownie miał poważne problemy zdrowotne. Czas ten wspomniał ostatni Bruce Dickinson.

Nicko McBrain to dla wszystkich fanów heavy metalu z całego świata prawdziwa ikona, Muzyk w 1982 roku został perkusistą zespołu Iron Maiden, a pierwszy album formacji, nagrany z jego udziałem, to kultowy już Piece of Mind. Muzyk uzupełnia więc skład legendy muzyki od ponad czterdziestu lat. Pod koniec ubiegłego roku świat obiegła informacja, iż Nicko kilka lat temu zmagał się z chorobą nowotworową. Jak sam opowiedział w rozmowie z University Of Miami Health System, w 2019 roku zauważył u siebie zmianę barwy głosu i postanowił to sprawdzić. Niestety, lekarze wykryli u niego raka krtani, na szczęście McBrain bardzo szybko przeszedł konieczny zabieg i terapię i już od kilku lat uchodzi za osobę w remisji. Niestety, na początku 2023 roku los rzucił perkusiście kolejne kłody pod nogi...

Iron Maiden - 5 ciekawostek o albumie "The Number of the Beast" | Jak dziś rockuje?

Nicko McBrain doznał wylewu!

W sierpniu ubiegłego roku w social mediach Iron Maiden udostępnione zostało specjalne oświadczenie, wystosowane przez Nicko do fanów. Wynika z niego, iż muzyk w styczniu 2023 roku doznał wylewu. Jak zwraca uwagę, mowa o tzw. TIA, czyli przemijającym ataku niedokrwiennym. Choć wylew był niewielki, doprowadził u perkusisty do częściowego paraliżu - Nicko miał problemy z prawą stroną ciała, od ramienia w dół. Jak sam mówi, był przekonany, że jego kariera się skończyła, jednak przy wsparciu bliskich, szczególnie żony, i terapeutów, udało mu się powrócić do zdrowia w 70%. Po 10 tygodniach rehabilitacji przyszedł czas na rozpoczęcie prób do nowej trasy Iron Maiden, do których McBrain podszedł. Jak wskazuje sam perkusista, zdecydował się opowiedzieć o wszystkim fanom, gdyż wciąż nie udało mu się wrócić do pełni sprawności, jednak robi on co w jego mocy, by to zmienić. W ostatnich słowach artysta podziękował za wsparcie.

Powodem, dla którego piszę do was wszystkich dzisiaj, jest poinformowanie was o bardzo poważnym problemie zdrowotnym, którego doświadczyłem. W styczniu miałem wylew, dzięki Bogu, był to niewielki udar, określany mianem TIA. To pozostawiło mnie sparaliżowanego po prawej stronie od ramienia w dół, oczywiście byłem bardzo zmartwiony, myślałem, że moja kariera się skończyła, ale z miłością i wsparciem mojej żony, Rebeki i rodziny, moich lekarzy, zwłaszcza Julie, mojej OT (terapeutki zajęciowej) i mojej rodzinie Maiden, udało mi się wrócić do zdrowia w około 70%. Po 10 tygodniach intensywnej terapii nadszedł czas na rozpoczęcie prób przed naszą trasą koncertową. Uważam, że ważne jest, aby poinformować Was o tym teraz, a nie wcześniej, ponieważ skupiałem się głównie na wykonywaniu swojej pracy i koncentrowałem się na powrocie do 100% sprawności. Jeszcze tam nie jestem, ale dzięki łasce Bożej staję się coraz lepszy i silniejszy w miarę upływu tygodni. Dziękuję wszystkim za jak dotąd najwspanialszą magiczną trasę zespołu, wszyscy byliście niesamowici - brzmi oświadczenie Nicko.

Bruce Dickinson o problemach zdrowotnych Nicko McBraina

W ramach sesji pytań i odpowiedzi Bio Roy w Gothenburgu w Szwecji, Bruce został zapytany o problemy zdrowotne perkusisty Iron Maiden. Wokalista powiedział, że do dziś jest pod wrażeniem tego, jak Nicko poradził sobie w całej tej sytuacji. Przy okazji Dickinson opowiedział o własnych kwestiach zdrowotnych, zdradzając chociażby, że ma tytanowe protezy bioder. Operacja, którą przeszedł i rekonwalescencja zbiegły się w czasie właśnie z wylewem Nicko. Bruce wspomniał, że w jego wyniku najbardziej ucierpiała lewa strona ciała perkusisty, a szczególnie ręka, czyli, jakby nie patrzeć, główne narzędzie jego pracy. Muzyk opowiedział o tym, jak McBrain na nowo uczył się grać na bębnach, a nawet trzymać widelec i o dniu, kiedy to kolega z Iron Maiden odwiedził go w studiu nagraniowym, gdy pracował nad nadchodzącym The Mandrake Project (premiera w piątek 1 marca).

Zaczął ponownie uczyć się gry na perkusji, ponieważ nie mógł utrzymać pałeczki. Nie mógł utrzymać widelca. Właściwie, kiedy w kwietniu na Florydzie miksowaliśmy album, zaprosiłem go do studia. Pomyślałem, że prawdopodobnie potrzebuje trochę rozweselenia, bo próby mieliśmy zacząć dopiero w maju, więc miał jeszcze miesiąc. Więc przyszedł do studia i pierwszą rzeczą, o której pomyślałem, kiedy go zobaczyłem, było: "Wow, wyglądasz rewelacyjnie!". Był opalony i chudy; schudł trochę. A on na to: "Tak, nie mogłem utrzymać pieprzonego widelca. Przez ostatnie miesięce nie mogłem wstać z łóżka". Zatem nie stracił poczucia humoru. Ale szczerze mówiąc, wyjaśnił mi wszystko, co robi, aby odzyskać swoje bębny. I przyznał, że nie będzie w stanie zrobić wszystkiego, co zrobił – nie w ciągu roku czy dwóch lat – ale to wróci. Ponieważ jego przyjaciel, Ian Paice z Deep Purple - przydarzyło mu się to samo: miał udar. A w przypadku Iana w ogóle nie można stwierdzić, że to miało miejsce. I rozmawiali. Więc pracuje codziennie. Ma mały zespół i kazał im nauczyć się setu Iron Maiden. Więc wychodzą i dają małe jammy na Florydzie, grając cały set Iron Maiden. I tak, jest naprawdę zdeterminowany, bo gra na perkusji to jego życie - powiedział Bruce na spotkaniu.

Nicko McBrain o samopoczuciu w wywiadach

Jakiś czas temu perkusista udzielił wywiadu dla "Trunk Nation Power Trip Special" w stacji radiowej SiriusXM. Nicko powiedział w nim, że początkowo czuł się na trasie bardzo niepewnie, ale to szybko zaczęło mijać. Perkusista zaznacza, że obecnie jego forma wróciła w 85-90 procentach, jednak wciąż ma on pewne problemy ze zręcznością palców, co mocno wpływa na jego grę. McBrain otwarcie mówi, że musiał zmienić pewne swoje partię. Perkusista nieco improwizuje na próbach, jednak, jak twierdzi, nie jest jeszcze w stanie robić tego na żywo. 

W numerze "Metal Hammer" z grudnia ubiegłego roku perkusista ponownie powrócił do tematu. W udzielonym wywiadzie Nicko otwarcie przyznał, że był przekonany, że udar ostatecznie zakończy jego karierę. McBrain zaznacza, że dostał ogrom wsparcia od kolegów z zespołu, szczególnie od Steve'a Harrisa.

Radzę sobie dobrze. Powiedziałbym, że wróciłem od 85 do 90 procent siły, ale nadal mam trochę mniejszą zręczność, jeśli chodzi o szybkość w palcach To są moje palce – to ostatnia rzecz, którą muszę wzmocnić. Ale musiałem zmienić niektóre partie perkusji. Niektóre rzeczy, z których wszyscy mnie znają - w niektórych piosenkach, musiałem improwizować na próbach, aby móc właściwie je zagrać. Teraz zaczynam być w stanie trochę bardziej to ogarniać. Ale nie mogę tego robić na żywo. Muszę poczekać, aż znowu zaczniemy robić próby czy cokolwiek to jest. Ale zdecydowanie staję się silniejszy. Miałem też wspaniałe wsparcie ze strony Roda, zespołu i wszystkich fanów. Oni byli absolutnie… pokazali mi tyle miłości, to niesamowite - mówi Nicko w wywiadzie. 

To było bardzo, bardzo trudne. Kiedy to się stało, pomyślałem: "To jest to. Nie będę mógł grać. Mam trasę za trzy miesiące". W szpitalu miałem dużo czasu na refleksję. Moja żona była naprawdę moim bastionem siły i zachęty i była ze mną przez cały czas. Robiłem wiele ćwiczeń siłowych, wiele prób z dziwnymi ciężarami, które mają, sprawić, że odzyskam swoją sprawność. Przez cały ten okres czasu byłem w kontakcie ze Stevem, oczywiście wszystkimi chłopakami, i miałem kilka pogawędek z nimi przez telefon i wszyscy byli bardzo, bardzo wspierający a najbardziej Steve. Powiedział: "Słuchaj, najważniejsze jest to, że czujesz się dobrze i pracujesz nad tym, aby wrócić do nas - mówi Nicko w wywiadzie.

Sprawdź ciekawostki o kultowym albumie "Piece of Mind" Iron Maiden!