zestawienia

Bruce Dickinson - utwory, które muzyk napisał dla Iron Maiden. Nie każdy wie, że jest ich współautorem!

2024-06-05 8:47

Bruce Dickinson to prawdziwa legenda heavy metalu. Artysta znany jest przede wszystkim jako wokalista zespołu Iron Maiden, ale ma też na koncie sześć albumów studyjnych, a jego zainteresowania wykraczają daleko poza świat muzyki. Bruce jest autorem i współautorem wszystkich piosenek ze swoich płyt - sytuacja wygląda nieco inaczej w kwestii Iron Maiden. Jakie numeru dla zespołu napisał wokalista? Sprawdź!

Bruce Dickinson urodził się 7 sierpnia 1958, ze względu na młody wiek rodziców początkowo wychowywali go dziadkowie i to właśnie podczas mieszkania u nich przyszły wokalista przeżył swoje pierwsze muzyczne doświadczenie, kiedy tańczył do utworu The Twist Chubby’ego Checkera. To właśnie dziadek kupował Bruce'owi pierwsze płyty, rozwijając w nim zainteresowanie muzyką. Bardzo szybko Dickinson złapał też za gitarę, ale początkowo zraził się do grania pęcherzami, jakie zrobiły mu się na rękach. Kilka lat później Bruce próbował swoich sił grając na perkusji, jednak szybko odkrył swoje możliwości wokalne. Pierwszym zespołem, w jakim grał Bruce była grupa Speed, którą założył wraz z kolegami podczas studiów. Po zakończeniu nauki na Uniwersytecie Bruce dołączył do zespołu Samson, którego wokalistą był do 1981 roku.

Iron Maiden - 5 ciekawostek o albumie "The Number of the Beast" | Jak dziś rockuje?

Historia Bruce'a Dickinsona i Iron Maiden

W tym samym roku, dokładnie 26 września, Bruce oficjalnie dołączył do zespołu Iron Maiden, w okresie tym grupa była już dość dobrze znana w środowisku. Pierwszym albumem, wydanym z Dickinsonem na wokalu, był The Number of the Beast. Choć Bruce był współautorem kilku piosenek, to ze względu na zobowiązania kontraktowane wobec Samsona, nie mógł zostać oficjalnie przypisany do żadnej z nich. Od samego początku to założyciel Steve Harris jednak miał monopol na pisanie kompozycji grupy, ten zmieniał się w zależności od danego projektu, a Bruce jest współautorem wielu ikonicznych numerów z najsłynniejszych płyt formacji, z Piece of Mind, Powerslave, Seventh Son of a Seventh Son i Fear of the Dark na czele. W 1993 roku na sześć lat Bruce opuścił zespół, jednak od 1999 roku jest jej stałym członkiem i bierze aktywny udział w pisaniu kolejnych wydawnictw.

Bruce Dickinson - kariera solowa i aktywności pozamuzyczne

W 1990 roku, gdy Bruce był jeszcze członkiem Iron Maiden, ukazał się jego pierwszy solowy album - Tattooed Millionaire. W kolejnych latach ukazało się jeszcze sześć płyt, a 1 marca 2024 roku, po prawie 20 latach, artysta powrócił z nowym autorskim krążkiem, The Mandrake Project. Powszechnie wiadomo, że wielką pasją Dickinsona, poza muzyką, jest lotnictwo. Bruce posiada licencję pilota i ma własną firmę, zajmującą się konserwacją samolotów. Artysta interesuje się też historią - brał udział w kilku programach telewizyjnych na ten temat, spełnia się też jako pisarz.

5 piosenek, napisanych przez wokalistę dla Iron Maiden!

Bruce ma na koncie współautorstwo wielu najpopularniejszych utworów Iron Maiden - które piosenki z dyskografii formacji zostały jednak napisany wyłącznie przez wokalistę? Sprawdź naszą galerię na samej górze artykułu!

Poniżej za to rozwiąż quiz o wokaliście:

Jak dobrze znasz Bruce'a Dickinsona? Oto quiz o wokaliście Iron Maiden

Pytanie 1 z 10
Bruce Dickinson z początku nie chciał zostać wokalistą. Marzył o byciu...