Zabiła, bo nie lubiła poniedziałków. Historia największego przeboju The Boomtown Rats | Mroczna strona rocka

i

Autor: action press/Reporter/CapitalPictures/face to face Historia "I Don't Like Mondays" The Boomtown Rats

Brenda Ann Spencer "nie lubiła poniedziałków", więc sięgnęła po broń. Mroczne kulisy przeboju The Boomtown Rats

2024-01-29 8:47

Zespół The Bootown Rats powstał w 1975 roku i zadebiutował już dwa lata później. Prawdziwa sława nadeszła jednak dopiero w 1979 roku, gdy światło dzienne ujrzał utwór "I Don't Like Mondays". Kompozycja osiągnęła kolosalny sukces na całym świecie, wszystko to dlatego, że za jego powstaniem kryła się tragiczna historia...

Po wydaniu pierwszej płyty zespół The Boomtown Rats nie próżnował. Kolejne albumy grupy wychodziły co roku, nikt jednak nie spodziewał się, że prawdziwy przełom nadejdzie wraz z wydaniem trzeciego wydawnictwa. The Fine Art of Surfacing ukazał się 3 listopada 1979 roku i osiągnął gigantyczny sukces krytyczny i komercyjny, docierając do siódmego miejsca w Wielkiej Brytanii. Popularność krążka napędzona była pierwszym promującym go singlem. Mowa o utworze, zatytułowanym I Don't Like Mondays. 

Najsłynniejsze antywojenne protest songi / Eska Rock

Tragiczna historia utworu "I Don't Like Mondays"

Był ranek 29 stycznia 1979 roku, poniedziałek. Z niewiadomych dla nikogo powodów, spokojny początek dnia został zakłócony przez 16-letnią Brendę Ann Spencer. Nastolatka mieszkała w domu, ulokowanym na przeciwko szkoły Grover Cleveland Elementary i to właśnie przyjeżdżający do niej w tamtym czasie uczniowie, ich rodzice i pracownicy stali się jej celem. Nastolatka otworzyła ogień do tłumu, który czekał na otwarcie bramy do szkoły. Dziewczyna postrzeliła osiem osób: jej pierwszym celem stał się Cam Miller. Wybrała go tylko dlatego, że ubrany był na niebiesko - ulubiony kolor Brendy. Ostatecznie w wyniku ataku zmarły dwie osoby - 53-letni dyrektor Burton Wragg i 56-letni opiekun uczniów Mike Suchar - obaj mężczyźni zginęli podczas próby pomocy atakowanym uczniom. Po przybyciu na miejsce ranny został także jeden z policjantów - ostatecznie na pomoc atakowanym przybyły służby oczyszczania miasta. Tylko podstawiona pod szkołę śmieciarka była w stanie odciąć napastniczkę od tłumu. Ostatecznie Brenda oddała aż 36 strzałów i na kilka godzin zabarykadowała się w swoim domu, w tym czasie udało się dodzwonić do niej reporterowi "The San Diego Union-Tribune", kóry zapytał ją o przyczyny postępowania. Brenda miała mu na to odpowiedzieć: "Nie lubię poniedziałków. To ożywiło dzień". Ostatecznie nastolatka opuściła dom pod obietnicą otrzymania posiłku z Burger Kinga. Po wejściu do domu policja znalazła na miejscu butelki po alkoholu.

Aresztowanie i skazanie Brendy Ann Spencer

Brenda Ann Spencer została aresztowana i oskarżona o dokonanie napaści ze skutkiem śmiertelnym (dwa morderstwa) z użyciem śmiercionośnej broni. Została ona skazana na 25 lat więzienia dokładnie 4 kwietnia 1980 roku, dzień po swoich osiemnastych urodzinach. W 1993 roku zaczęło jej przysługiwać prawo do przedterminowego zwolnienia. Na każdym z przesłuchań Brenda podawała inny powód swojego czynu - depresja, rzekome molestowanie przez ojca, uzależnienie od narkotyków i alkoholu. Każdy kolejny wniosek Brendy o zwolnienie został odrzucony przez komisję więzienną.

Cztery lata po zdarzeniu szkoła Grover Cleveland Elementary została zamknięta, a miejscu tragedii postawiono tablicę i maszt flagowy ku pamięci ofiar strzelaniny. W 1989 roku jednak jej nazwa znów znalazła się na nagłówkach gazet - 17 stycznia tego roku miała miejsce kolejna strzelanina w szkole w San Diego, która... nosiła taką samą nazwę. W jej wyniku zginęło pięć osób, a trzydzieści zostało rannych. 

"I Don't Like Mondays" - historia powstania

O całej tragedii Bob Geldof dowiedział się, gdy do stacji radiowej kampusu Georgia State University w Atlancie, gdzie wtedy pracował, nadeszła wiadomość, przesłana za pomocą teleksu. Po latach muzyk mówił, że szczególnie uderzyły go tłumaczenia dziewczyny, iż dokonała ona zbrodni, gdyż "nie lubiła poniedziałków". Bezsens tych słów - i całej tej tragicznej sytuacji - zainspirował muzyka do napisania tekstu piosenki. Kompozycja została zatytułowana I Dont't Like Mondays i wydano ją 13 lipca 1979 roku w Wielkiej Brytanii i w październiku w USA. Utwór odniósł sukces na całym świecie, docierając do pierwszego miejsca w na Wyspach i spędzając na szczycie aż cztery tygodnie. Po latach Bob Geldof przyznawał, że żałuje napisania tej kompozycji, gdyż, według niego, przyczyniła się do rozsławienia morderczyni.

Listen on Spreaker.