Bohemian Rhapsody Queen to arcydzieło muzycznej sztuki pisania? Tak twierdzi basista Avenged Sevenfold

i

Autor: Screen z YouTube/Queen Official "Bohemian Rhapsody" Queen to muzyczne arcydzieło?

"Bohemian Rhapsody" Queen to muzyczne arcydzieło sztuki komponowania? Tak twierdzi basista Avenged Sevenfold

2023-07-18 15:06

Nikogo raczej nie dziwią już dziś stwierdzenia mówiące, że utwór "Bohemian Rhapsody" zespołu Queen, który miał swoją premierę prawie pięćdziesiąt lat temu, wskazywany jest jako jedna z najlepszych kompozycji wszech czasów. Opinię tę podzielają także przedstawiciele współczesnego rynku, chociażby basista Avenged Sevenfold.

Zespół Avenged Sevenfold powstał w 1999 roku, a jego debiut miał miejsce dwa lata później, dokładnie w samym szczycie popularności nowego podejścia do muzyki metalowej. Formacja zwróciła uwagę już pierwszym krążkiem, czyli Sounding the Seventh Trumpet i zainteresowanie utrzymywała kolejnymi wydawnictwami, a to za sprawą różnorodności w brzmieniu i śmiałemu ewoluowaniu w swojej twórczości. Ten rok okazał się być szczególnie dobry dla fanów A7X - 2 czerwca zespół powrócił po siedmiu latach z albumem Life Is but a Dream... Płyta spotkała się z ciepłym przyjęciem fanów i krytyków, doceniono szczególnie jej eksperymentalny charakter, tematykę i umiejętnie pomieszanie różnych gatunków.

System of a Down - 5 ciekawostek o debiutanckiej płycie zespołu | Jak dziś rockuje?

Johnny Christ o "Bohemian Rhapsody" Queen

Od 2002 roku basistą zespołu pozostaje Johnny Christ. Muzyk był ostatnio gościem podcastu "The Mistress Carrie Podcast", a w rozmowie, poza kwestią nowego albumu Avenged Sevenfold, pojawił się temat zespołu Queen. Christ zdecydował się wspomnieć o jednej z największych kompozycji w dyskografii brytyjskiej formacji, czyli Bohemian Rhapsody. Basista wprost nazywał monumentalny utwór "prawdziwym muzycznym arcydziełem sztuki komponowania". Muzyk zwrócił uwagę na jego wyjątkową budowę i szczegółowo o każdej z nich wspomniał, dodając na koniec, że dla niego jest to "doskonale napisana piosenka".

Ta piosenka, zabiera cię w taką podróż. Zacznijmy od struktury — kiedy ją rozbijesz, struktura piosenki jest tak wyjątkowa, że kiedy jej słuchasz, myślisz, że to długa, 10-minutowa kompozycja, ponieważ prowadzi cię przez taką podróż i taką ścieżkę, a kiedy spojrzysz wstecz, okazuje się, że minęło tylko około czterech i pół minuty. I moim zdaniem to niezbyt długa piosenka, jak na to, jak bardzo się kręci i to, że ma tak wiele ekstremalnych zmian, ale jest tak płynna. Masz partie rockowe, masz partie chóru, masz partie fortepianu, a to są trzy różne sekcje. Zaczyna się jako ballada, a potem przechodzi w te wszystkie rzeczy. To muzyczne arcydzieło sztuki komponowania. [...] Moim zdaniem to doskonale napisana piosenka - mówi Johnny Christ w podcaście.