Bohemian Rhapsody - Freddie Mercury miał inny pomysł na tytuł dla legendarnej kompozycji!

i

Autor: Materiały prasowe Jaki tytuł miał mieć legendarny utwór Queen?

"Bohemian Rhapsody" - Freddie Mercury miał inny pomysł na tytuł dla legendarnej kompozycji!

2023-06-01 11:57

Choć zespół Queen ma na swoim koncie niezliczoną ilość przebojów, utworów kluczowych, które wciąż cieszą się ogromną popularnością, to muzyczna "królowa" może być tylko jedna. Mowa oczywiście o legendarnej kompozycji "Bohemian Rhapsody". Okazuje się, że jej autor, Freddie Mercury, miał początkowo zupełnie inny pomysł na jej tytuł...

Utwór Bohemian Rhapsody to już prawdziwa, muzyczna legenda. Kompozycja wydana została w 1975 roku jako singiel wiodący z czwartego albumu studyjnego Queen, A Night at the Opera. Utwór to sześciominutowa suita, inspirowana operą, wyróżnia się podziałem na kilka sekcji: wstępem, fragmentem ballady, fragmentem operowym, częścią hardrockową i codą. Początkowo hymn spotkał się z mieszanymi reakcjami krytyków i odbiorców, dość szybko jednak doceniono jego ogromny potencjał. Dziś Bohemian Rhapsody to flagowy utwór Queen, przez wielu uważany za ich największe osiągnięcie. Do dziś cieszy się on ogromną popularnością i mianem jednego z najlepszych utworów rockowych wszech czasów.

Ikoniczne rockowe teledyski. Te klipy przeszły do historii

TAKI tytuł mógł mieć wielki przebój Queen?

Okazuje się, że początkowo autor kompozycji, Freddie Mercury, zupełnie nie myślał o swoim tekstowym dziele jako o czymś, co dziś znamy pod tytułem Bohemian Rhapsody. Informacja ta wyszła na jaw ze względu na fakt wystawienia osobistych rzeczy artysty na wystawę, zanim Mary Austin, która odziedziczyła je po śmierci artysty, sprzeda je na aukcji. Kilka osób zwróciło uwagę na fakt, że w notatniku artysty z logo linii lotniczych British Midland Airways pojawia się zapis wskazujący, że początkowo muzyk myślał o utworze jako o... Mongolian Rhapsody! W notesie widać także, iż Freddie testował zestawienia różnych słów dla tekstu piosenki. Ostatecznie jednak słowo "Mongolian" zostało przekreślone i zastąpione klasycznym już "Bohemian". Okazuje się, że o fakcie tym nie mieli nawet pojęcia historycy Queen. Zapytani przez magazyn "The New York Times" nie byli jednak zaskoczeni, zwracając uwagę, iż muzycy bardzo często wmyślali dla swoich utworów żartobliwe tytuły.