Andareda prezentuje nowy album!

i

Autor: Materiały prasowe Andareda prezentuje nowy album!

Andareda prezentuje nowy album!

2023-09-11 12:46

Jedna z najciekawszych polskich progresywnych grup powraca po 12 latach z nowym albumem! 10 września ukazał się nowy studyjnych krążek Andaredy, „Eksperyment człowiek”. Jak zapowiada sam zespół, to najdojrzalsza, a zarazem najbardziej subtelna płyta w dorobku tej śląskiej grupy.

Zespół ujawnił kolejną kompozycję z tego krążka, utwór „Dostrzeganie”.

To pierwszy utwór, który zapowiadał rozpoczęcie pracy nad całą płytą. Piosenka rozpoczyna się jak żaden inny numer na świecie, dlatego nie można jej z niczym innym pomylić.” – komentuje Piotr Skałka, wokalista i autor tekstów Andaredy – „To pierwsze wejrzenie w głąb siebie, taka krytyczna samoanaliza, sprawdzenie, co tak naprawdę mamy w środku. Jednakże utwór puentuje pewna myśl, promująca przekonanie o swojej niepowtarzalnej wartości. Nawet jeśli jesteś człowiekiem pełnym wad, zawsze przedstawiasz pewną wartość, niepowtarzalną wartość. Nie jest prawdą, że nie czeka na Ciebie nikt, zawsze jest ktoś, komu jesteś naprawdę potrzebny.

Muzyka rockowa lat 80-tych - Polska. Albumy, które zmieniły historię

Natomiast o długim procesie twórczym Piotr Skałka mówi tak:

Cel naszego istnienia spędzał mi sen z powiek i by zmierzyć się z tematyką płyty, musiałem ponieść kilkuletni trud intelektualny. Aby odnosić się w artystyczny sposób do kwestii przemijania, cykliczności istnienia czy też możliwości wyboru istnienia, niezbędne było wnikliwe zapoznanie się z Biblią (zwłaszcza Starym Testamentem), z opisami początków istnienia zapisanymi jeszcze językiem klinowym przez Sumerów, z wynikami badań prowadzonymi przez dr Michaela Newtona oraz z poglądami środowisk ateistycznych.

Nowy album już dostępny!

Album promują teledyski do utworów „Fałszywy cel” oraz tytułowy „Eksperyment człowiek”, całość składa się z 12 kompozycji:

 1. Fałszywy cel
 2. Cały mały świat
 3. Pożeracz wnętrz
 4. Dostrzeganie
 5. Tchnienie cichości serca
 6. Eksperyment człowiek
 7. Nieżałość
 8. Tropy
 9. Poli
 10. Nowa planeta
 11. Sekrety gry
 12. Książe emocji (bonus track)

Nad swoim najnowszym albumem zespół rozpoczął prace już 6 lat temu i na przestrzeni tego czasu członkowie grupy przetrwali niejedną burzę w swoich szeregach, a pandemia, która opanowała i sparaliżowała świat, również skutecznie opóźniła premierę krążka. Finalnie formacja dokończyła nagrania studyjne albumu w ciągu 3 letnich miesięcy tego roku pod czujnym okiem Jarosława Toifla w gliwickim MAQ Records.

O zespole

Zespół swoją działalność rozpoczął w 1995 roku pod nazwą Blockheads. Formacja zadebiutowała w 2004 roku za sprawą krążka „Zmierzam”, a kolejna płyta grupy ukazała się w 2011 roku, album zatytułowany „W pobliżu rzeczywistości” został już wydany pod nazwą Andareda. Zespół działa obecnie w składzie:

 • Piotr Skałka - wokal, instrumenty klawiszowe, gitara akustyczna, autor słów,
 • Arkadiusz Jóźwik - gitary,
 • Remigiusz Szewczyk – perkusja,
 • Tomasz Pieprzny – klawisze,
 • Marcin Pęczak – bas.