Amerykański sen zabił Green Day! Nowy singiel zespołu, trasa i inne niespodzianki dla fanów

i

Autor: Amy Harris/Invision/East News Green Day wraca z nowościami

Amerykański sen zabił Green Day! Zespół oficjalnie zapowiedział nowy album!

2023-10-24 15:18

O tym, że coś dzieje się w obozie Green Day mówi się już od jakiegoś czasu. Grupa już w lipcu zagrała na koncercie zupełnie nowy numer, a najwięcej działo się w miniony weekend. Grupa była gwiazdą festiwalu When We Were Young i to tam zasypała fanów masą informacji. Teraz przyszedł czas na konkrety!

Przyszły rok z pewnością będzie szczególny dla zespołu Green Day. Dokładnie 1 lutego minie dokładnie trzydzieści lat od wydania jej trzeciego studyjnego albumu, który był równocześnie pierwszym, nagranym dla dużej wytwórni. Krążek ujrzał światło dzienne jako Dookie i stał się prawdziwym przełomem dla kapeli. Dziś płyta ta uznawana jest za jedną z tych, która przyczyniła się do zakończenia dominacji grunge'u w maintreamie i powrotu do żywszych, punkowych brzmień. Dookie uznawany jest za jedno z najważniejszych wydawnictw lat 90. i uznaje się, że odegrał kluczową rolę w przywróceniu pop-punkowych klimatów w głównym nurcie. Pod koniec września światło dzienne ujrzała jubileuszowa edycja wydawnictwa, jednak okazuje się, że był to dopiero początek dobra dla fanów grupy.

Najlepsze punkowe albumy wszech czasów. Te krążki to legendy gatunku

Przygotowywali nas do tego!

Już w lipcu pisaliśmy o tym, że Green Day na koncercie na festiwalu Festival d'ete de Quebec zagrał na żywo zupełnie nowy kawałek, zatytułowany 1981. Natychmiast pojawiły się plotki, że zbliża się nowe wydawnictwo kapeli tym bardziej, że już rok temu wytwórnia Solid State Logic poinformowała, że Green Day nawiązał współpracę z producentem Robem Cavallo, odpowiedzialnym chociażby za... Dookie! Dokładnie 1 października za to w social mediach grupy pojawił się prześmiewczy filmik, wyraźnie sugerujący, że ta przygotowała dla fanów coś specjalnego na dzień 24 października.

W weekend poprzedzający ten dzień zespół był jedną z gwiazd festiwalu When We Were Young i to tam dużo się wydarzyło! Pierwszego dnia Panowie zagrali na żywo po raz pierwszy zupełnie nowy kawałek, zatytułowany The American Dream Is Killing Me, którego to premierę w streamingu zapowiedziano właśnie na wtorek 24 października. Formacja ogłosiła także, wtedy nieoficjalnie, że wyruszy w 2024 roku w trasę stadionową po USA wraz z The Smashing Pumpkins, Rancid i The Linda Lindas. Kolejnego dnia kapela znowu zaskoczyła, prezentując... następny premierowy numer! Tym razem fani dostali nowość, zatytułowaną Look Ma, No Brains!. Nadszedł jednak wyczekiwany, 24 października i mamy już konkrety!

Nowy album Green Day!

Dokładnie o godzinie 15:00 czasu polskiego, zespół oficjalnie zapowiedział premierę nowego albumu! Krążek został zatytułowany Saviors i ukaże się 19 stycznia 2024 roku. Będzie to czternasty album studyjny kapeli i jak wskazuje ona sama, muzycznie będzie on prawdziwym połączeniem power popu, punka, rocka czy indie. Tematycznie zaś Green Day skupi się na bolączkach współczesności z wojną, zdrowiem psychicznym, zmianami klimatycznymi, oligarchami, podziałami społecznościowymi, social mediami i epidemią opioidów na czele. Całość promuje, zgodnie z zapowiedzią, singiel The American Dream Is Killing Me, klip do którego jest już dostępny!

Będzie surowo i emocjonalnie. Zabawnie i niepokojąco. To śmiech z bólu, płacz przy zapisie szczęścia- zapowiada sam zespół.