Zaległy urlop. Do kiedy trzeba go wykorzystać?

i

Autor: Towfiqu barbhuiya/Unsplash Zaległy urlop. Do kiedy trzeba go wykorzystać?

Zaległy urlop. Do kiedy trzeba go wykorzystać?

2022-02-23 9:47

Urlop to wolne dni, które należą się każdemu pracownikowi na etacie. Wiele osób planuje go dużo wcześniej i ukradkiem spogląda w kalendarz, aby sprawdzić, kiedy nadejdzie. Niestety, często jest tak, że plany urlopowe przepadają, bo w pracy jest sporo obowiązków i nie ma możliwości, aby wziąć wolne. Każdemu przysługuje jednak zaległy urlop do wykorzystania. Do kiedy trzeba go wykorzystać? Te i inne praktyczne informacje znajdziecie poniżej.

Zaległy urlop. Do kiedy trzeba go wykorzystać? I czy w ogóle można? Te pytania przychodzą do głowy niejednemu pracownikowi. Zaległy urlop powstaje, gdy nie wykorzystamy wszystkich dni urlopu wypoczynkowego, które przysługują nam w danym roku kalendarzowym. Urlop taki można - a nawet trzeba - wykorzystać. Jakie są dokładne zasady?

Urlopy w Polsce. Ile dni przysługuje pracownikowi?

Kwestia urlopów w Polsce nie jest skomplikowana. Zgodnie z Kodeksem pracy, każda osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę może wykorzystać 20 lub 26 dni urlopu wypoczynkowego w ciągu roku kalendarzowego. O długości przysługującego urlopu decyduje staż pracy.

Pracownikom ze stażem poniżej 10 lat przysługuje rocznie 20 dni urlopu (w pierwszym roku naliczane są w wymiarze 1 i 2/3 dnia po każdym miesiącu, także że w ciągu 12 miesięcy zbiera się 20 dni). Pracownicy ze stażem powyżej 10 lat mogą odpoczywać przez 26 dni.

Urlop wypoczynkowy nalicza się proporcjonalnie do wymiaru zatrudnienia. Na pełnym etacie nalicza się 20 (lub 26) dni w roku, ale na ½ etatu naliczy się już tylko 10 (lub 13) itd.

Zaległy urlop. Do kiedy trzeba go wykorzystać? Czy przepadnie?

W Polsce pracownik ma obowiązki, ale także prawa. Urlop należy do tej drugiej kategorii. Niewykorzystanie go może wiązać się z poważnymi konsekwencjami dla pracodawcy. Firma, która nie spełni wymogów zawartych w Kodeksie pracy, może zostać ukarana dotkliwą karą od Państwowej Inspekcji Pracy. Dlatego ważne jest, aby w niektórych przypadkach wybrać zaległy urlop jeszcze przed zakończeniem roku.

Jeśli nie wykorzystamy wszystkich przysługujących nam dni, przechodzą one na kolejny rok – to właśnie zaległy urlop. Pracodawca zobowiązany jest przepisami Kodeksu Pracy do udzielenia pracownikowi zaległego urlopu do 30 września następnego roku.

Przykładowo: jeżeli w 2021 r. nie wykorzystaliśmy przysługującego nam 20 dni urlopu wypoczynkowego, przechodzą one na rok 2022, i trzeba go wykorzystać do 30 września 2022 r.

Nie można zrzec się zaległych dni urlopu i wymienić ich na pieniądze. Jeśli pracownik zwleka zbyt długo z wykorzystaniem zaległego urlopu wypoczynkowego, pracodawca może wysłać go na urlop przymusowy.

Pracownikowi każdego roku, oprócz ustawowych dni urlopowych, przysługują cztery dni urlopu na żądanie. Czy dni te też przechodzą na następny rok? W przeciwieństwie do urlopu wypoczynkowego urlop na żądanie nie przechodzi na następny rok.

QUIZ. Jaki zawód do Ciebie pasuje?

Pytanie 1 z 9
Czy byłeś/aś pilnym uczniem?

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]!

Super Raport 22.02 (Goście: gen. Waldemar Skrzypczak oraz Paweł Kowal - KO) Sedno Sprawy: Włodzimierz Czarzasty
Źródło: Zaległy urlop. Do kiedy trzeba go wykorzystać?