Wyższa opłata za śmieci w Warszawie: Uchwała zaskarżona do prokuratury

2020-11-25 17:16 STAN SM
Wyższa opłata za śmieci w Warszawie: Uchwała zaskarżona do prokuratury
Autor: pixabay.com, zdjęcie ilustracyjne Wyższa opłata za śmieci w Warszawie: Uchwała zaskarżona do prokuratury

Najpierw Regionalna Izba Obrachunkowa, teraz prokuratura! Śledczy mają zastrzeżenia do uchwały zmieniającej naliczanie opłat za śmieci w Warszawie. Chodzi o uzależnienie wysokości rachunku od zużytej wody. Zaskarżyli przepisy do sądu administracyjnego i chcą unieważnienia ich w całości. Wszystko przez to, że dopatrzyli się tam naruszenia prawa. O co dokładnie chodzi?

Podwyżki za śmieci. Co na to warszawiacy?

Wyższa opłata za śmieci w Warszawie: Uchwała zaskarżona do prokuratury

Chodzi między innymi o uzależnienie opłat za śmieci od zużycia wody w przypadku nieruchomości zamieszkałych, ale niewyposażonych w wodomierz główny, nie podłączonych do sieci wodociągowej  lub tych, gdzie nie ma danych za zużycie wody. Ale to nie wszystko. Zaskarżono też przyjętą dla tych wyjątków miesięczną normę zużycia wody przez jednego mieszkańca na poziomie 4 metrów sześciennych.

Czytaj także: Nowa taryfa za wywóz śmieci w Warszawie: nie będzie zmian od 1 grudnia? Co dalej z opłatami?

- Powyższe doprowadziło do nałożenia w sposób faktyczny na mieszkańców takich nieruchomości opłaty minimalnej wynoszącej 50 złotych od osoby - mówi Aleksandra Skrzyniarz z Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Regionalna Izba Obrachunkowa

Do uchwały zastrzeżenia miała wcześniej Regionalna Izba Obrachunkowa, ale jak mówi rzecznik miasta, Karolina Gałecka - chodziło tylko o błąd formalny, a nie przyjęte stawki, czy zasady naliczania opłat.

- Regionalna Izba Obrachunkowa w Warszawie zaakceptowała przyjęte w warszawskiej uchwale 4 metry sześcienne. Przypominam, że to właśnie 4 metry sześcienne wody miesięcznie to średnie miesięczne zużycie wody według danych Głównego Urzędu Statystycznego w Warszawie - mówi Gałecka. Prokuratura chce wstrzymania wykonania uchwały.

Przepisy miały wejść w życie 1-go grudnia, przez zastrzeżenia Regionalnej Izby Obrachunkowej może się to opóźnić.W czwartek 26.11 w związku z tym odbędzie się dodatkowa sesja Rady Miasta.