Rafał Trzaskowski

i

Autor: MAREK KUDELSKI / SUPER EXPRESS Rafał Trzaskowski

wydarzenia

Warszawa zakazuje symboli religijnych w urzędzie miasta. Wszystkie wydarzenia mają mieć charakter świecki

2024-05-16 11:53

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski podpisał rozporządzenie, w którym zakazano eksponowania symboli religijnych w urzędzie, a także w szczegółach określono, jak zwracać się np. do osób transpłciowych. "W miarę możliwości staraj się stosować określenia neutralne płciowo, np. "osoby mieszkające w Warszawie", a nie tylko "mieszkańcy i mieszkanki" - czytamy w dokumencie skierowanym do urzędników.

Zakaz symboli religijnych w Warszawie

Warszawa jako pierwsze miasto w Polsce zakazuje krzyży w urzędzie, a urzędnikom eksponowania symboli religijnych na biurkach - czytamy w "Gazecie Wyborczej". Zakaz nie dotyczy "symboli religijnych noszonych przez osoby pracujące w urzędzie na użytek osobisty, np. w formie medalika, tatuażu, opaski na ręku". Ponadto wszystkie wydarzenia organizowane przez urząd mają mieć charakter świecki, tzn. bez modlitwy czy święcenia. Rozporządzenie w tej sprawie podpisał już prezydent Rafał Trzaskowski, wkrótce urzędnicy przejdą szkolenia.

W czwartek po południu rzeczniczka stołecznego ratusza wydała oświadczenie, w którym zaprzeczyła, że w urzędzie został wprowadzony zakaz symboli religijnych.

Urzędnicy mają respektować prawa związków jednopłciowych

Dokument w szczegółach opisuje także, jak powinni zachowywać się urzędnicy w stosunku do mieszkańców, ale i kolegów z pracy. Wszystko po to, by przeciwdziałać dyskryminacji.

"Pracownicy mają respektować prawa związków jednopłciowych i umożliwiać odebranie dokumentów w imieniu partnera lub partnerki czy kontaktowanie się ze szkołą w sprawie dziecka jednego z nich" - czytamy w "GW".  "W przypadku osoby transpłciowej, której wygląd zewnętrzny może odbiegać od stereotypowych wyobrażeń związanych z płcią zapisaną w oficjalnych dokumentach, zwracaj się do niej taką formą imienia czy zaimków określających płeć, jakie sama zasygnalizuje" - wyjaśniono.

ZDM sprzedaje odholowane samochody, zdjęcia:

Trzaskowski uczy dzieci. Prezydent w przedszkolu na lekcji angielskiego
Źródło: Warszawa zakazuje symboli religijnych w urzędzie miasta. Wszystkie wydarzenia mają mieć charakter świecki