Light Polloution Think Thank przedstawiło pierwszy tak obszerny raport dotyczący zanieczyszczenia światłem w Polsce. Jak wskazali w nim badacze, to zjawisko w naszym kraju jest powszechne i z każdym rokiem się nasila. Ponadto ma ono znaczny negatywny wpływ na ludzkie zdrowie i naturalne środowisko. Dla 20 proc. Polaków nigdy nie nadchodzi prawdziwa noc, gdyż niebo nad ich głowami zawsze jest zbyt jasne. Może to być szkodliwe również dla parków narodowych, szczególnie tych blisko miast.
Utrata nocy wpływa negatywnie na ludzką psychikę i może wywoływać zaburzenia koncentracji oraz depresję, ponadto może powodować deregulację zegara biologicznego, a co za tym idzie zaburzenia snu i przemiany materii. Zanieczyszczenie światłem szkodzi także astronomom, którzy w wielu miejscach nie mogą swobodnie obserwować nieba.
Autorzy raportu wskazują również, że zanieczyszczenie światłem nie jest obecnie postrzegane w polskim systemie prawnym jako zagrożenie, nie jest ono również monitorowane przez żadną państwową służbę.
Najbardziej zanieczyszczone światłem miejsca w Polsce
Z badań przeprowadzonych w 2022 roku wynika, że najmocniej w Polsce świecą szklarnie, ale źródłem zanieczyszczenia światłem są również inne obiekty. To m.in. latarnie uliczne, oświetlenie przydomowe, iluminacje elewacji, centra logistyczne i reklamy.
Najbardziej rozświetlone gminy można znaleźć na Mazowszu. To przede wszystkim Warszawa. Tuż za nią znajdują się sąsiednie gminy: Piastów, Michałowice, Pruszków, Raszyn i Ząbki. Z kolei na drugim końcu zestawiania uplasowały się tereny w Bieszczadach.
W Warszawie nigdy nie zapada noc
W zestawianiu najbardziej rozświetlonych miast również dominuje Warszawa. W stolicy najjaśniejszym punktem jest z kolei plac Defilad i jego okolice, to także najbardziej rozświetlone miejsce w kraju, które nie jest szklarnią. W centrum w czasie pomiarów niebo było jaśniejsze o 6329 proc. niż naturalne niebo. Emisja światła wytworzyła nad stolicę intensywną i rozległą łunę świetlną. W raporcie Warszawa jest określona jako "miasto bez nocy". Na 84,90% powierzchni stolicy w czasie pomiarów niebo było tak jasne, że ludzkie oczy nie były w stanie przejść w tryb widzenia nocnego.
"Z powodu zanieczyszczenia światłem prawdziwa noc w Warszawie w 2022 roku nigdy nie wystąpiła" - czytamy w raporcie.
Tak prezentują się najbardziej zanieczyszczone światłem miasta w Polsce.
Miała być rewitalizacja, jest dewastacja. Młyn Michla popada w ruinę po niezrealizowanej obietnicy Ratusza