Spis treści
Trendy w nadawaniu imion zmieniają się bardzo często. Po tym, jak w latach 90. chętnie sięgaliśmy po imiona brzmiące obco, które kojarzyły się nam z otwartością na zachodnie trendy, obecnie rodzice coraz częściej nadają dzieciom imiona bardziej klasyczne, niejednokrotnie na część swoich przodków. I choć wiele naszych babć nosiło imię Honorata, to dziś nie należy ono do najpopularniejszych.
Zobacz także: W krajach nordyckich to imię jest niezwykle popularne. W Polsce w ubiegłym roku nadano je jedynie 9 razy
Imię Honorata - pochodzenie i charakterystyka
Honorata wywodzi się z łacińskiego słowa honoratus, które oznacza "czczony", "szanowany" lub "godny szacunku". Jest żeńskim odpowiednikiem imienia Honorat, które w naszym kraju praktycznie nie występuje. Imię Honorata było popularne głównie we Francji i nosiły je kobiety o szlacheckim pochodzeniu. W Polsce do użytku weszło stosunkowo późno, bo dopiero w XIX wieku, a największą popularnością cieszyło się w latach 40. i 50. Osoby noszące to imię często są postrzegane jako godne szacunku, odpowiedzialne i poważne. Kobiety o imieniu Honorata są często opisywane jako osoby dostojne, powściągliwe w zachowaniu, ceniące cnoty i szanujące dobre maniery. Są bardzo stałe w przekonaniach i mogą sprawiać wrażenie osób przeniesionych z innej epoki. Honorata obchodzi imieniny 11 stycznia i 22 grudnia, a do najpopularniejszych zdrobnień tego dostojnie brzmiącego imienia należą: Hona, Honcia, Honi, Honia, Honusia, Honka, Hono, Honorcia.
Honorata - popularność w Polsce
Imię Honorata nie jest obecnie popularne w Polsce. Według danych z rejestru PESEL, w 2025 roku imię to nosiło 15 662 kobiet, co plasowało je na 162. miejscu w rankingu popularności imion żeńskich. W ciągu ostatnich lat liczba osób noszących to imię systematycznie spadała, a w 2024 roku nadano je jedynie 28 dziewczynkom.
Źródło: To imię nosiły nasze babcie. Dziś już nikt tak nie nazywa dziewczynek