Te nano-tatuaże będą prawdziwą rewolucją w medycynie. Można je tworzyć nie tylko na skórze

i

Autor: PIxabay

Te nano-tatuaże będą prawdziwą rewolucją w medycynie. Można je tworzyć nie tylko na skórze

2023-06-13 12:59

W czasach starożytnych bywały związane z wiarą, a czasem piętnem niewoli. W XX wieku kojarzyły się ze światem przestępczym lub straszliwymi doświadczeniami drugiej wojny światowej. Dziś dla wielu to po prostu jeden z kosmetycznych zabiegów upiększania ciała. To jednak nie koniec, bo dla tatuażu właśnie otwiera się nowy horyzont: związany z nauką i medycyną.

Od kilkunastu lat można w internecie natknąć się na dowcipny obrazek w sieci, gdzie autor przedstawia człowieka pokazywanego w cyrku osobliwości: „oto zupełnie niewytatuowany człowiek!” Rzeczywiście przez ostatnie dwie dekady ta sztuka zdobienia ciała stała się niezwykle popularna. Obecnie coraz więcej studiów wyposaża się w urządzenia do laserowego usuwania takich prac by pomagać klientom pozbywać się „błędów młodości”. A co, gdyby nasz delfinek, znaczek nieskończoności lub dmuchawiec z odlatującymi jaskółkami miał także funkcje medyczne?

Naukowcy z dwóch działających wspólnie ośrodków naukowych w Stambule stworzyli technologię do złudzenia przypominającą tatuaż, który po zaaplikowaniu na skórę może być wykorzystywana jako czujniki, pamięć lub przewody łączące. Nano-tatuaż wykonuje się za pomocą dwóch igieł. Pierwsza wprowadza pod skórę zawierający grafen aerożel, a nad nią druga umieszcza nano-przewody w osłonie z tlenku cynku. O ich pracach informuje IEEE Spectrum.

Taki system obwodów w naszych ciałach będzie bezpieczny i nie wywoła reakcji uczuleniowej ani podrażnienia. Będzie za to w stanie bezprzewodowo połączyć się na przykład z naszym urządzeniem mobilnym. Jak przekonują twórcy, nano-tatuaże, inaczej zwane BNTS, działają na podobnej zasadzie co technologia RFID, którą znacie choćby z elektronicznych etykiet, które można odczytać na odległość. Z pewnością nie każdy będzie chciał wytatuować sobie także etykietę z informacjami do sczytywania przez różne urządzenia, ale można spokojnie wyobrazić sobie jak wiele dobrego taka technologia może dać osobom cierpiącym na zaburzenia pamięci i procesów poznawczych lub przewlekłe choroby. Lekarze mogliby z takiego tatuażu dowiadywać się na jak wygląda historia leczenia danej osoby, jakie leki przyjmuje, na co cierpi i jak jej pomóc. Co ciekawe, technologia takich obwodów może być nadrukowywana także na inne powierzchnie, nie tylko skórę, co może na przykład przełożyć się na wykorzystanie jej w projektowaniu ubrań. Smart kurtka? Brzmi całkiem ciekawie!

Aerosmith - największe przeboje amerykańskiej legendy rocka