Słupki i stojaki na Woli

i

Autor: Ewa Sas

Stojaki w miejsce słupków? "Dość słupkozy w Warszawie!"

2021-04-08 20:46

Warszawa słupkami stoi. Zdaniem radnej Renaty Niewiteckiej jest ich w przestrzeni miasta zdecydowanie za dużo. Stąd pomysł, aby na nowych osiedlach zamiast słupków stawiano stojaki rowerowe.

COVID-19 - poród w czasie pandemii, prawa rodziców, kwarantanna

Pożyteczna alternatywa

Radna złożyła interpelację do prezydenta Warszawy. Proponuje w niej, aby od słupków "uwolnić" nowe osiedla w stolicy. Jak mówi, często ciekawe architektonicznie budynki giną w szpalerach słupków. Dzięki stojakom rowerzyści, których w Warszawie jest coraz więcej, będą mogli parkować swoje jednoślady w bezpiecznym miejscu. - To jest taka podwójna funkcja - mówi radna Niewitecka - Nie pozwolimy w niedozwolonych miejscach parkować aut, rozjeżdżać chodników czy zieleńców, a jednocześnie będzie to ukłon w stronę rowerzystów i czystszego powietrza.

Radna przyznaje, że co chwilę zgłaszają się do niej mieszkańcy niezadowoleni z wyglądu słupków - Mówią, że jest ich za dużo, są brzydkie i nie spełniają żadnej, poza tym że zasłaniają możliwość parkowania w niedozwolonym miejscu, funkcji.

Mieszkańcy na tak. Urzędnicy również

Wśród zapytanych przez nas mieszkańców większość osób była na tak - Kibicuje temu pomysłowi. Sam jestem rowerzystą i bardzo często jest tak, że jak jadę w nowe miejsce to rozglądam się za miejscem, gdzie mógłbym ten rower legalnie przypiąć. Niestety najczęściej jest tak, że muszę rower zostawić na dziko, w miejscu do tego nie przeznaczonym - zauważa pan Marcin, mieszkaniec Woli - Poza tym na nowych osiedlach jest tzw. "słupkoza". Słupki bardzo szybko wyrastają i niekoniecznie komponują się z otoczeniem.

Entuzjastycznie do pomysłu odnosi się też Łukasz Puchalski, pełnomocnik prezydenta do spraw komunikacji rowerowej. Podkreśla, że w miarę możliwości miasto już teraz stara się stawiać stojaki zamiast słupków. Jednak na nowych osiedlach sprawa nie jest już tak oczywista - Stojaki rowerowe na osiedlach lokalizowane są na terenach prywatnych, które najpierw należą do dewelopera, a później do wspólnot. - mówi Łukasz Puchalski - Tutaj miasto ma ograniczone możliwości jeśli chodzi o korzystanie z tej przestrzeni.

Radna Niewitecka w swojej interpelacji wysłanej 23 marca spytała ile już teraz w mieście jest słupków. Niewykluczone, że w urzędzie trwa aktualnie wielkie liczenie, bo odpowiedź wciąż nie nadeszła.

Czy zdałbyś test na prawo jazdy? Tylko dla mistrzów kierownicy [QUIZ]

Pytanie 1 z 17
Czy za tym znakiem, w razie zatrzymania pojazdu wskutek zatoru drogowego, masz obowiązek zachować odstęp od poprzedzającego pojazdu nie mniejszy niż 5m?
Czy za tym znakiem, w razie zatrzymania pojazdu wskutek zatoru drogowego, masz obowiązek zachować odstęp od poprzedzającego pojazdu nie mniejszy niż 5m?

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Źródło: Stojaki w miejsce słupków? "Dość słupkozy w Warszawie!"