Restauratorzy nie otwierają gastronomii - sanepid nie ma czego kontrolować?

2021-01-26 20:13 Ewa Sas
Zdjęcie poglądowe
Autor: Couleur/pixabay.com

Od początku tego roku głośno było o buncie restauratorów. Zapowiadali, że mimo obostrzeń, otworzą gastronomię "na miejscu". W praktyce otworzyło się zaledwie kilka lokali, a sanepid w ostatnich tygodniach wykonał zaledwie 11 kontroli na terenie Warszawy.

Bunt restauratorów w Tarnowie. Właściciele otwierają lokale

Niewiele kontroli, nieduże kary

Łącznie w branży gastronomicznej od początku tego roku sanepid przeprowadził 602 kontrole na terenie Mazowsza w związku z przestrzeganiem obostrzeń pandemicznych.- W przypadku 7 restauracji w województwie wszczęto postępowanie administracyjne w przedmiocie nałożenia kary pieniężnej - mówi Joanna Narożniak z mazowieckiego sanepidu. Dwie z tych restauracji mieszczą się w Warszawie. Nie wiadomo, czy i jakie kary zostaną na nie nałożone.W sumie do tej pory w województwie nałożono 7 mandatów w wysokości zaledwie 2300 zł, z czego 1200zł to kary jakie musieli zapłacić restauratorzy w Warszawie. Wystawiano je głównie za uchybienia sanitarno higieniczne.

Duże zapowiedzi, znikoma realizacja

Dlaczego więc, skoro kontrole są tak rzadkie, a kary wystawiane przez sanepid tak niskie, restauratorzy nie mają odwagi otwierać stacjonarnego biznesu? Niektórzy z nich zostali "pokonani" już na starcie. Przykładem jest restauracja z Saskiej Kępy - W piątek ogłosiliśmy w social mediach, że zapraszamy do lokalu. W sobotę mieliśmy wizytę straży miejskiej, w niedzielę straży pożarnej - wymienia Radek, współwłaściciel lokalu - W poniedziałek przyszedł sanepid. Wizyta sprowadziła się tylko do kontroli zaplecza i żywności, dostaliśmy symboliczną karę. Ale zadeklarowaliśmy wówczas, że otwierać się jednak nie będziemy.

Współwłaściciel lokalu z Saskiej Kępy przyznaje, że restauratorzy obawiają się kary administracyjnej w wysokości nawet 30 tysięcy złotych - Pojawiła się też informacja, że będą rozpatrywane ponownie wnioski o tarczę. Myślę, że to było przyczyną, że restauratorzy wycofali się rakiem ze swoich deklaracji - mówi.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!