Restauracje nie otworzą się od 15.05.? Właściciele mają gigantyczny problem!

i

Autor: pixabay.com, zdjęcie ilustracyjne Restauracje TYLKO dla osób zaszczepionych? Przedstawiciele branży stawiają sprawę jasno!

Restauracje nie otworzą się od 15.05.? Właściciele mają gigantyczny problem!

2021-05-07 17:56

Olbrzymie problemy restauratorów przed otwarciem lokali 15 maja. Właściciele nie mogą znaleźć kelnerów, baristów czy kucharzy, których w trakcie lockdownu zwolniono lub sami odeszli w poszukiwaniu pewniejszej i lepiej płatnej pracy. Jaka jest skala zjawiska?

Spis treści

  1. Otwarcie restauracji od 15 maja? Restauratorzy mają problem!
  2. Kelnerzy pracują na budowie
  3. Kelnerzy nie chcą wracać
  4. Od kiedy restauracje będą otwarte?

Otwarcie restauracji od 15 maja? Restauratorzy mają problem!

Rozmrażanie gastronomii w cieniu szaleńczej rekrutacji pracowników. 15 maja restauracje znów przyjmą klientów - początkowo tylko w ogródkach na zewnątrz. Właściciele szukają kelnerów i kucharzy, jednak mają olbrzymie problemy z ich znalezieniem. Na stronach z ofertami pracy wiszą tysiące ogłoszeń.​

Czytaj także: Restauracje OTWARTE od 29 maja! Rząd podjął decyzję. Jakie obostrzenia w restauracjach?

Kelnerzy pracują na budowie

W trakcie lockdownu pracowników zwalniano, albo sami odchodzili i się przebranżowili, aby móc zarabiać. Zostali kurierami, kierowcami lub - jak mówi znany warszawski restaurator, Andrzej Polan - zatrudnili się na budowie.

- Większość tych dżentelmenów, którzy pracowali jako kelnerzy, dobrych kucharzy - oni poszli na budowę. Do pracy bardzo trudnej i ciężkiej, która daje większe możliwości finansowe na ten moment, ale to jest bardzo smutne, że nagle z kucharza robi się murarz, albo z kelnera robi się dźwigowy - mówi Andrzej Polan.

Kelnerzy nie chcą wracać

Kelnerzy i kucharze nie chcą wracać nie tylko ze względu na słabe zarobki. - Oni mają chyba obawę jak to będzie w gastronomii. Czy znowu nie nastąpi jakiś cyrk, czy znowu nas nie pozamykają za dwa miesiące, bo coś tam zaraz przyjdzie - jak nie indyjska to inna cholera do nas. I znowu będziemy sobie siedzieć i czekać aż ktoś przyjdzie zamówić jeden posiłek. A na jednym posiłku, dwóch, pięciu wynosach restauracja nie żyje, restauracja umiera - dodaje Polan.

Czytaj także: Trzecia dawka tej szczepionki chroni przed wariantami z Brazylii i RPA

Od kiedy restauracje będą otwarte?

Od 15 maja restauracje mogą przyjmować gości, ale wyłącznie w ogródkach restauracyjnych. Dopiero po 29 maja będą już mogły zarabiać więcej, bo dopuszczona ma być także obsługa klientów w środku. Jednak maksymalne obłożenie ma wynosić 50 procent dostępnych miejsc.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

QUIZ. Polskie przysłowie niejedno ma imię. Same klasyki, ale kompletu się nie spodziewaj!

Pytanie 1 z 15
Na początek coś prostego. "Jak Kuba Bogu tak Bóg..."
ESKA XD #021 - Eurowizja, Więzień miłości, mięso z roślin, gwiazdy bez matury
Źródło: Restauracje nie otworzą się od 15.05.? Właściciele mają gigantyczny problem!