Popielec 2022. Kiedy wypada? Co można jeść w Środę Popielcową?

i

Autor: Pixabay Kiedy wypada Popielec 2022? Co można jeść w Środę Popielcową?

Popielec 2022. Kiedy wypada? Czy obowiązuje post ścisły w Środę Popielcową?

2022-03-02 10:37

Środa Popielcowa to ruchome święto. W 2022 roku przypada na 2 marca. Jest to ważne dla katolików święto, ponieważ Środa Popielcowa wyznacza moment rozpoczęcia się okresu Wielkiego Postu, zakończonego Wielkim Tygodniem. Czy tego dnia trzeba iść do kościoła? Co można jeść w Środę Popielcową? Co to za święto? Wszystkiego dowiesz się z tego artykułu.

Popielec, bo tak nazywana jest Środa Popielcowa  to ważne święto dla katolików, które każdego roku przypada na inny dzień. Jest to święto ruchome, uzależnione od daty świąt Wielkanocnych, które w tym roku przypadają w połowie kwietnia. Popielec niesie za sobą wiele pytań, na przykład takich, czy trzeba iść do kościoła? Czy w ten dzień musimy zachować post? Co oznacza posypywanie głowy popiołem? Co warto dodać, odpowiedzi na te pytania wcale nie są jednoznaczne. Jedno za to jest jasne: Środa Popielcowa to dzień, który rozpoczyna u katolików okres Wielkiego Postu i pokuty za grzechy. Ten czas zakończony zostanie w Wielkim Tygodniu, poprzedzającym święta Wielkanocne. Zatem jest to ważny i specyficzny dzień dla katolików. W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na najważniejsze pytania poświęcone Środzie Popielcowej 2022.

Spis treści

  1. Popielec 2022. Kiedy jest Środa Popielcowa?
  2. Popielec 2022. Czy trzeba iść do kościoła?
  3. Popielec 2022. Co to za święto? Dlaczego posypujemy głowy popiołem?
  4. Popielec 2022: Co można jeść w Środę Popielcową?

Popielec 2022. Kiedy jest Środa Popielcowa?

Wielu katolików zadaje sobie pytanie: kiedy wypada Środa Popielcowa w 2022 roku? Jak wspomnieliśmy, jest to święto ruchome więc co roku przypada na inny dzień. W tym roku Popielec przypada na 2 marca. Oznacza to, że od tej daty rozpoczyna się okres Wielkiego Postu. Ten czas zakończy się w święta Wielkanocne, które odbędą się 17 kwietnia 2022 roku.

Popielec 2022. Czy trzeba iść do kościoła?

To jest pierwsze pytanie, na które nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Popielec jest ważnym świętem dla katolików, dlatego większość z pewnością wybierze się w ten dzień do kościoła. Jednak nie jest to dzień wolny od pracy, dlatego niektórzy zapewne nie wybiorą się do kościoła. Co ważne Środa Popielcowa nie jest świętem nakazanym, dlatego obecność na mszy świętej nie jest obowiązkowa.

Popielec 2022. Co to za święto? Dlaczego posypujemy głowy popiołem?

Popielec to specyficzne święto. Tego dnia rozpoczyna się czterdziestodniowy Wielki Post, który dla katolików jest czasem wstrzemięźliwości od alkoholu, czy innych używek. Środa Popielcowa ma za zadanie przygotować wiernych do najważniejszego święta, czyli Wielkanocy, kiedy świętujemy powtórne przyjście Chrystusa. W ten dzień posypujemy także głowę popiołem. W kościele ksiądz wypowiada kwestię: Prochem jesteś i w proch się obrócisz, lub: Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię.

Posypywanie głowy obowiązuje od 1091 roku, kiedy został wprowadzony przez papieża Urbana II. Popiół jest symbolem przemijania rzeczy materialnych oraz kruchości życia. Jednak przede wszystkim jest to symbol początku okresy, w którym katolicy pokutują za grzechy, aby jak najlepiej przygotować się do Wielkanocy.

Popielec 2022: Co można jeść w Środę Popielcową?

W ciągu roku post ścisły obowiązuje w dwa dni: Wielki Piątek i właśnie w Środę Popielcową. Według Kodeksu Prawa Kanonicznego Popielec, jest dniem, w którym obowiązuje post jakościowy oraz ilościowy. Dlatego katolicy powinni unikać dań mięsnych, a także spożyć mniejszą liczbę posiłków, dwa niepełne i jeden do syta. Post ścisły w Popielec 2022 obowiązuje wszystkich między 18. a 60. rokiem życia. Podobnie będzie w Wielki Piątek poprzedzający święta Wielkanocne.

Strażacy przekazali Ukrainie wóz ratowniczo-gaśniczy
Sonda
Czy Kościół powinien bardziej zaangażować się w pomoc dla Ukrainy?
Źródło: Popielec 2022. Kiedy wypada? Czy obowiązuje post ścisły w Środę Popielcową?