Płonie Syberia! Potężne pożary pustoszą Jakucję [WIDEO]

i

Autor: The Siberian Times YT/ screenshot

Płonie Syberia! Potężne pożary pustoszą Jakucję [WIDEO]

2021-07-15 9:08

Na Syberii płonie 800 tysięcy hektarów lasów! Najgorsza sytuacja jest w rejonie Jakucji, gdzie ogłoszono stan wyjątkowy. Prezydent Rosji Władimir Putin wysłał wojsko do pomocy przy gaszeniu ognia, na prośbę mieszkańców tego rejonu. W liście do Putina pisali, że się duszą się gęstym dymem. Winowajcą wielkich pożarów jest nienormalna fala upałów.

Syberia to region, który kojarzy nam się bardziej z chłodem niż upałem, ale nic bardziej mylnego. Przez ostatnie lata Rosję nawiedzają potężne fale upałów, określane mianem „nienormalnych”. Już w tym roku padły kolejne rekordy temperatur. Aktualnie w ogniu stoi blisko 800 tysięcy hektarów lasów, a najgorsza sytuacja jest w rejonie Jakucji. Strażacy nie walczą ze wszystkimi pożarami, których są setki, a tylko tymi, które bezpośrednio zagrażają mieszkańcom. Władimir Putin, na apel mieszkańców wysłał do Jakucji wojsko, aby pomóc w ugaszaniu siejącego spustoszenie ognia. Lokalna społeczność w liście do prezydenta pisała: „Dusimy się. Gryzący dym mamy w płucach”.

Potężne pożary wzmagają upały, które występują na Syberii, podnosząc temperaturę nawet o 10 stopni Celsjusza! Jak się okazuje problemem są także gazy cieplarniane, które wydobywają się do atmosfery.

Spis treści

  1. Płonie Syberia! Potężne pożary pustoszą Jakucję
  2. Płonie Syberia! Wszystkiemu winna pogoda…

CZYTAJ TAKŻE: Burze w Polsce: Blisko 400 osób ewakuowanych z obozu harcerskiego

Płonie Syberia! Potężne pożary pustoszą Jakucję

W Jakucji obecnie z ogniem, który objął już około 800 tys. hektarów, walczy 2289 strażaków i ponad 300 jednostek sprzętu. Samoloty dokonały blisko 775 zrzutów wody. Jak podaje resort, od początku tego sezonu w Jakucji odnotowano już ponad tysiąc pożarów.

Upalne lato w Rosji to nic nowego. W ostatnich latach wysokie temperatury to już norma. Co roku bite są rekordy, podobnie jest także i w tym. Winowajcą takiego stanu rzeczy są zmiany klimatyczne. Dodatkowo w tej części globu temperatury podnoszą się szybciej niż w innych regionach świata.

- Zagrożenie pożarowe poważnie wzrosło praktycznie w całym kraju z powodu nienormalnej fali upałów – twierdzi minister obrony Siergiej Szojgu, który dodał, że aktualnie najgorsza sytuacja związana z potężnymi pożarami jest w Jakucji.

- Temperatura jest naprawdę wysoka, o 8-10 stopni wyższa niż norma. To naprawdę niezwykłe, że na północy przekracza 30 st. Celsjusza. Coraz szybciej rozmarzające wieczna zmarzlina i trawiące Syberię pożary, gdzie już w zasadzie cały rok płoną torfowiska, w których uwięzione były potężne ilości dwutlenku węgla, budzą coraz większy niepokój naukowców. Co więcej, popiół z pożarów, może przykryć znajdującą się wciąż na dalekiej północy pokrywę śnieżną. Przez to będzie pochłaniać więcej promieniowania słonecznego i jeszcze szybciej się nagrzewać - zapewniał Roman Wilfand, szef Agencji ds. Nauki.

Płonie Syberia! Wszystkiemu winna pogoda…

Copernicus Atmosphere Monitoring Service zajął się nietypowymi zjawiskami, które występują na Syberii. Według naukowców praktycznie coroczne pożary w Jakucji doprowadziły do uwolnienia do atmosfery wielkich pokładów gazów cieplarnianych! CAMS obawia się, że podobnie będzie także i w tym roku…

- W tym roku nie widzieliśmy jeszcze tak wielu pożarów w obrębie koła podbiegunowego w tym regionie, ale w ciągu ostatnich trzech, czterech dni zaczęło się pojawiać wiele gorących punktów i dużo dymu. […] Wciąż zbieramy informacje, by zrozumieć, co to oznacza dla klimatu - mówi Mark Parrington, z CAMS.

Tajemnicze zwierzę pod Wrocławiem
Źródło: Płonie Syberia! Potężne pożary pustoszą Jakucję [WIDEO]