Odnaleziono ukryty bunkier w Warszawie. Zabytki potajemnie wywieziono do Izraela

2021-01-25 19:34 STAN
Ukryty bunkier w Warszawie. Zabytki potajemnie wywieziono do Izraela
Autor: Nardoowe Archiwum Cyfrowe, www.israelhayom. com/zrzut ekranu Ukryty bunkier w Warszawie. Zabytki potajemnie wywieziono do Izraela

Odnaleziono ukryty bunkier na terenie dawnego getta warszawskiego - informują izraelskie media. Znalezione tam przedmioty miały zostać potajemnie wywiezione do Izraela. Sprawą ma się zająć policja.

 Ukryty bunkier w Warszawie. Zabytki potajemnie wywieziono do Izraela

Podczas prac budowlanych na terenie dawnego getta warszawskiego robotnicy mieli odnaleźć nieznany dotąd bunkier. Znaleziono tam m.in. książki i filakterie - pudełeczka z ustępami Tory, czyli przedmioty modlitewne wykonane ze skóry koszernych zwierząt - czytamy na stronie Israel Hayom.

Jak informują dziennikarze, o wyjątkowym znalezisku dowiedzieli się emisariusze Shem Olam Faith and the Holocaust Institute for Education, Documentation and Research, którzy w tajemnicy skontaktowali się z robotnikami pracującymi na Muranowie. Po długich negocjacjach znaleziska przekazano emisariuszom. Filakterie w tajemnicy przed polskimi władzami zostały wywiezione do Izraela.

Czytaj także: Historia słynnego osiedla w formie podcastu. Nowy projekt Muzeum POLIN

- Odkrycie 10 filakterii skoncentrowanych w jednym miejscu świadczy o prowadzonym przez mieszkańców getta żydowskim stylu życia. Pomimo horroru i okrutnej rzeczywistości, w której żyli, nadal przestrzegali zwyczajów i tradycji, w których dorastali - czytamy na www.israelhayom.com.

Jak informuje tvn24.pl, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zwróciło się już do mazowieckiego konserwatora zabytków o zbadanie sprawy. Profesor Jakub Lewicki zapowiedział, że sprawą zajmie się policja. Podejrzewa się popełnienie przestępstwa.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Powstanie Warszawskie. Groby młodych powstańców. Niezapomniani