Stacja paliw

i

Autor: BEATA OLEJARKA SUPER EXPRESS Stacja paliw

rynek paliw

Nowe paliwo E10 od stycznia w Polsce. Nie nadaje się do wszystkich aut. Sprawdź, czy możesz tankować nową benzynę

2023-12-06 8:20

Od stycznia 2024 na stacjach paliw w Polsce pojawi się nowy rodzaj 95-oktanowej benzyny oznaczonej jako E10. Nowe paliwo będzie zawierać do 10 proc. bioetanolu i zastąpi benzynę E5. Polska będzie 18 krajem w UE, który wprowadzi paliwo E10, jest ono stosowane także w USA czy Australii. Benzyna premium 98-oktanowa nie ulegnie zmianie. Nowa benzyna E10 nie nadaje się do wszystkich samochodów, nie można jej wlewać do niektórych starszych modeli. Wyjaśniamy, jak i gdzie sprawdzić, czy nasz samochód jest kompatybilny z benzyną E10.

Spis treści

  1. Nowe paliwo na stacjach. Od kiedy benzyna E10?
  2. Czy mogę tankować E10? Jak i gdzie sprawdzić, czy samochód jest kompatybilny z benzyną E10
  3. E10 w Polsce
  4. Benzyna E10 w UE i USA
  5. Benzyna E10 czy jest ekologiczna? Jakie zużycie paliwa?

Nowe paliwo na stacjach. Od kiedy benzyna E10?

Od 1 stycznia 2024 roku na stacjach paliw w Polsce będzie wprowadzane nowe paliwo - benzyna silnikowa 95-oktanowa z zawartością do 10 proc. biokomponentów, czyli tzw. E10. Benzyna silnikowa E10 zastąpi na stacjach paliw 95-oktanową benzynę E5.

Ta zmiana nie wymaga dodatkowych działań od większości właścicieli pojazdów - wyjaśnia w komunikacie Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Jednak nie wszystkie samochody mogą być tankowane nową benzyną E10, chodzi o kilkunasto- i kilkudziesięcioletnie modele. I tak np. benzyny E10 nie można wlewać do: Alfy Romeo 156, niektórych modeli Fiata czy Peugeota 206 sprzed 2000 roku.

Czy mogę tankować E10? Jak i gdzie sprawdzić, czy samochód jest kompatybilny z benzyną E10

Wielu kierowców, głównie właścicieli kilkuletnich aut zastanawia się, czy mogą tankować nową benzynę E10, ponieważ obawiają się, że może ona zaszkodzić silnikowi. W dokumentach pojazdu (instrukcji) lub na klapie wlewu paliwa w samochodzie powinno znajdować się charakterystyczne oznaczenie E10 – potwierdzające dostosowanie samochodu do nowego paliwa.

Z pomocą przyszło Ministerstwo Klimatu i Środowiska, które przygotowało internetową wyszukiwarkę pojazdów kompatybilnych z benzyną E10. Na rządowej stronie e10.klimat.gov.pl wystarczy wybrać markę i model pojazdu oraz zaznaczyć, że jest to samochód benzynowy, a system podpowie nam, czy możemy tankować nową E10.

E10 w Polsce

Na stacjach paliw pojawią się obowiązkowe oznakowania pistoletów wydawczych i dystrybutorów określające rodzaj paliwa. Sposób oznakowania, formułowania i udostępniania informacji o rodzaju paliwa wykorzystywanego do napędu pojazdu samochodowego został określony w rozporządzeniu Ministra Klimatu i Środowiska z 31 sierpnia 2021 r. w sprawie sposobu informowania o rodzaju paliwa ciekłego wykorzystywanego do napędu pojazdu samochodowego oraz oznakowania miejsc tankowania pojazdu samochodowego takim paliwem. Zgodnie z przepisami na dystrybutorze paliwa na stacji benzynowej musi znajdować się naklejka z napisem "E10" w kółku.

Benzyna premium 98-oktanowa (np. Verva na Orlenie) nie ulegnie zmianie. E10 zostanie wprowadzone jedynie w benzynach 95, natomiast benzyny premium 98 dalej będą sprzedawane w formacie E5. W przypadku, gdy pojazd, zgodnie z deklaracją producenta, jest przystosowany do stosowania benzyny silnikowej E10, można ją mieszać z benzyną silnikową klasy premium 98 w dowolnych proporcjach.

Benzyna E10 w UE i USA

Benzyna E10 jest już szeroko stosowana na całym świecie, w tym w Europie, Stanach Zjednoczonych i Australii - wyjaśnia resort klimatu. Od 2016 roku jest paliwem wzorcowym, na którym nowe samochody są testowane pod kątem emisji i osiągów. Polska będzie 18 krajem w UE, który wprowadzi to paliwo. E10 jest dostępna także w Wielkiej Brytanii i Norwegii.

Benzyna E10 czy jest ekologiczna? Jakie zużycie paliwa?

Zgodnie z raportem organizacji zajmującej się wykorzystaniem biokomponentów ePure bioetanol ma mniejszy ślad węglowy – średnio o ok. 70 proc. w porównaniu z paliwami kopalnymi takimi jak benzyna silnikowa pochodząca z przeróbki ropy naftowej.

Bioetanol jest obecny w ogólnodostępnych benzynach silnikowych 95 i 98. Szacuje się, że zwiększenie zawartości bioetanolu w benzynie jedynie w niewielkim stopniu wpłynie na wzrost zużycia paliwa (rzędu 1 do 2 proc.), co jest trudne do wyodrębnienia z innych czynników wpływających na zużycie paliwa, takich jak np. styl jazdy czy ciśnienie w oponach - podkreśla MKiŚ.

Głównym celem zmian jest ograniczenie negatywnego wpływu sektora transportu na zdrowie ludzi i środowisko naturalne, w tym poprawa jakości powietrza w dużych miastach gdzie transport samochodowy jest głównym emitentem zanieczyszczeń (smogu). Ponadto, zwiększenie udziału zrównoważonych biopaliw w paliwach transportowych umożliwi Polsce osiągnięcie unijnego celu 14 proc. udziału paliw pochodzących z surowców odnawialnych w paliwach zużytych w transporcie oraz zmniejszy zależność od paliw kopalnych.

Quiz motoryzacyjny. Rozpoznaj markę samochodu po krótkim opisie: 

Quiz motoryzacyjny. Rozpoznaj markę samochodu po krótkim opisie

Pytanie 1 z 10
Na początek coś prostego: 4 koła w logo to:
JAK OSZCZĘDZAĆ PALIWO? Zasady eco drivingu | ESKA XD - Prosto z salonu #45
Źródło: Nowe paliwo od stycznia w Polsce. Nie nadaje się do wszystkich aut. Sprawdź, czy możesz tankować nową benzynę