Czarna dziura to obszar czasoprzestrzeni, w którym grawitacja jest tak silna, że nic – nawet światło – nie może się z niego wydostać. Dzieje się tak, ponieważ materia została ściśnięta do nieskończenie małego punktu, zwanego osobliwością. Nowego odkrycia w dziedzinie badania czarnych dziur dokonali astronomowie z Izraela.
Gwiazda przetrwała zderzenie z czarną dziurą
Jak informują badacze z Uniwersytetu w Tel Awiwie, udało im się po raz pierwszy udokumentować sygnał gwiazdy, która nie została zniszczona w wyniku kontaktu z masywną czarną dziurą w samym centrum galaktyki. Taki obiekt znajduje się także pośrodku Drogi Mlecznej, a odkrycie i zbadanie tego faktu przyniosło naukowcom z Kalifornii Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki za 2020 rok.
Zobacz też: Nietypowa opłata za klimatyzację w restauracji. W sieci fala komentarzy, właściciel wyjaśnia
W jaki sposób Izraelczycy doszli do wniosku, że gwiazda przetrwała zderzenie? Statystycznie, do takiej sytuacji przy każdej czarnej dziurze dochodzi co co najmniej 10 tysięcy lat. Widoczny jest wtedy błysk, ponieważ promieniowanie zniszczonej gwiazdy rozświetla czarną dziurę. Naukowcy zarejestrowali dwa błyski w tym samym miejscu w okresie 2 lat, co oznacza, że dana gwiazda nie została całkowicie zniszczona, a jej ocalała część z powrotem zbliżyła się do czarnej dziury.
"Jeśli zobaczymy trzeci rozbłysk - oznacza to, że drugi również był tylko częściowym rozerwaniem gwiazdy. Być może więc wszystkie takie rozbłyski, które od dekady staramy się zrozumieć jako pełne rozerwania gwiazd, wcale nie są tym, za co je uważaliśmy" - czytamy.
"Tak czy inaczej będziemy musieli na nowo zinterpretować te rozbłyski i to, czego mogą nas nauczyć o potworach czających się w centrach galaktyk" - mówi cytowany przez media prof. Tswi Pirana z Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie.
Nagroda Nobla w dziedzinie fizyki - laureaci
Do najbardziej znanych laureatów Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki należą Wilhelm Röntgen (1901), Albert Einstein (1921) czy Maria Skłodowska-Curie i Pierre Curie (1903). W 2020 roku prestiżowe wyróżnienie otrzymali badacze czarnych dziur z USA i Wielkiej Brytanii. Roger Penrose (Oksford) za udowodnienie, że ogólna teoria względności przewiduje ich powstawanie, a Andrea Ghez i Reinhard Genzel (Uniwersytet Kalifornijski) - za odkrycie czarnej dziury Sagittarius A w Drodze Mlecznej. Ostatnimi laureatami Nagrody Nobla w tej dziedzinie są Geoffrey Hinton (Kanada) i John Hopfield (USA) - "za fundamentalne odkrycia i wynalazki umożliwiające uczenie maszynowe przy użyciu sztucznych sieci neuronowych".
Zobacz też: Pomocne narzędzie czy zagrożenie na rynku pracy? Oto, co Polacy sądzą o sztucznej inteligencji [RAPORT]
Źródło: Niezwykłe zjawisko w Kosmosie. Naukowcy zaskoczeni spotkaniem z czarną dziurą