Nie tylko ludzie lubią sobie pogadać przez sieć. Papugi kochają video-chaty

i

Autor: Northeastern / YouTube

Nie tylko ludzie lubią sobie pogadać przez sieć. Papugi kochają video-chaty

2023-05-30 12:34

Czy zwierzaki mogą rozpoznać innego przedstawiciela swojego gatunku na płaskim ekranie? Nie to tak oczywista sprawa, bo przecież oczy różnych gatunków są zupełnie inaczej zbudowane niż nasze, a do tego nie możemy (jeszcze) wejść do ich głów by sprawdzić do i jak rozpoznają. Ten ciekawy eksperyment pokazał, że papugi najwyraźniej lubią pogadać z przyjaciółmi.

Naukowcy z dwóch uczelni, Northeastern University and MIT Media Lab w Stanach Zjednoczonych oraz szkockiego University of Glasgow, przeprowadzili badanie na 15 papużkach pokazujac im możliwości rozmów video przez internet za pomocą smartfonów i tabletów. Ptaki mogły wybrać odpowiednie pole na ekranie i „zadzwonić” do innej papugi. Zwierzęta były tym szalenie zainteresowane, nie tylko chętnie wybierały połączenie, ale zdradzały wszelkie oznaki zaciekawienia i rozbawienia.

Co więcej, naukowcy przekonują, że przez rozmowy video nawiązały się przyjaźnie między papugami. Ptaki wybierały połączenia w konkretny sposób i te z badanych, które okazały się najpopularniejszymi rozmówcami jednocześnie same realizowały najwięcej połączeń.

- Technologia połączeń video pomogła wielu ludziom przejść przez pierwsze dni pandemii COVID-19, gdzie konieczna była izolacja – opowiada Ilyena Hirskyj-Douglas z Uniwersytetu Glasgow w rozmowie z Science Alert – W domach USA żyje około 20 milionów udomowionych papug i chcieliśmy sprawdzić, czy i one mogą skorzystać na takim rozwiązaniu. Jeśli dalibyśmy im taką możliwość, to czy pozytywnie to wpłynie na nie i ich opiekunów?

Papugi mają jednocześnie świetny wzrok, który pozwala zrozumieć to, co się dzieje na ekranie, oraz zdolności porozumiewania się głosem. Przez pierwsze 2 tygodnie trenowano je by zadzwonić dzwonkiem gdy chcą by przyniesiono im tablet i włączono rozmowę. W ten sposób można było potem sprawdzić kiedy ptak sam z siebie chce zacząć rozmowę. Kolejne 2 miesiące okazały się przełomowe. Zaobserwowano wzmocnienie więzi między opiekunami a papugami, łącznie wykonano 147 połączeń, podczas których zwierzęta często naśladowały swoich ludzkich i papuzich rozmówców. Papugi naturalnie żyją w dużych grupach, podczas gdy jako zwierzęta domowe często borykają się z samotnością oraz nudą. Do niepokojących oznak tego stanu należy choćby gryzienie prętów klatki, wyrywanie sobie własnych piór albo bardzo gwałtowne huśtanie się. Według autorów eksperymentu możliwość „pogadania” z innymi stworzeniami swojego gatunku może być rozwiązaniem tych problemów.

The War on Drugs w wywiadzie dla Eska ROCK