Most Południowy

i

Autor: screen https://www.google.com/maps Most Południowy

MOST POŁUDNIOWY - nowa nazwa wybrana!

2021-06-11 8:56

Most, będący częścią Południowej Obwodnicy Warszawy, łączący dzielnice Wawer i Wilanów będzie nosił imię królowej Anny Jagiellonki - zadecydowali w czwartek stołeczni radni. Za takim rozwiązaniem głosowali wszyscy radni obecni na czwartkowej sesji Rady Warszawy.

Most Południowy otrzymał oficjalną nazwę! Przeprawie nadano imię Anny Jagiellonki. Za przyjęciem projektu uchwały głosowało 59 radnych. Projekt uchwały w tej sprawie został przygotowany z inicjatywy prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego. Chciał on, aby nazwać imieniem królowej polskiej - Anny Jagiellonki nowy most będący częścią Południowej Obwodnicy Warszawy, łączący dzielnice Wawer i Wilanów. - Prezydent Rafał Trzaskowski wystąpił z inicjatywą, aby nowy most na Południowej Obwodnicy Warszawy był mostem Anny Jagiellonki, która ukończyła budowę pierwszej stałej przeprawy przez Wisłę w Warszawie w 1573 r. Liczący 500 metrów drewniany most stanowił jedno z najwybitniejszych dzieł inżynierskich w ówczesnej Europie - informowała w marcu wiceprezydent Warszawy Aldona Machnowska-Góra w mediach społecznościowych.

Obieżyświat na traktorze wjechał do stolicy. Zatrzymała go policja

Nawiązanie do pierwszego stałego mostu Warszawy

Nazwa mostu jest właśnie nawiązaniem do pierwszego stałego warszawskiego mostu, którego budową zajęła się Anna Jagiellonka po śmierci Zygmunta Augusta. Istniał on w latach 1573-1603 na wysokości ulic Mostowej i Ratuszowej i nosił nazwę Most Anny Jagiellonki. Przypomniała to podczas czwartkowej sesji przewodnicząca Rady Warszawy Ewa Malinowska-Grupińska, która przedstawiła przed głosowaniem sylwetkę Anny Jagiellonki.

Anna Jagiellonka - sylwetka imienniczki mostu południowego

Anna Jagiellonka należała dynastii Jagiellonów. Urodziła się 18 października 1523 w Krakowie. Była królową polską, córka Zygmunta I Starego i Bony, żona Stefana Batorego, ostatnia przedstawicielka rodu Jagiellonów w Polsce. Podczas bezkrólewia w 1575 roku szlachta okrzyknęła Annę Jagiellonkę królową, przeznaczając jej na męża Stefana Batorego. Po śmierci męża Anna Jagiellonka przeprowadziła elekcję swego siostrzeńca, Zygmunta III Wazy. Była również zwolenniczką kontrreformacji i opiekunką Akademii Krakowskiej. Zmarła 9 września 1596 w Warszawie.

Źródło: PAP

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Źródło: MOST POŁUDNIOWY - nowa nazwa wybrana!