Kiedy zostaną otwarte restauracje? Rząd zapowiada wielki powrót gastronomii

i

Autor: pixabay.com, zdjęcie ilustracyjne Kiedy zostaną otwarte restauracje? Rząd zapowiada wielki powrót gastronomii

Kiedy zostaną otwarte restauracje? Rząd zapowiada wielki powrót gastronomii

2021-04-21 17:23

Rząd luzuje obostrzenia. Od 26 kwietnia w niektórych województwach otwarte zostaną m.in. salony fryzjerskie czy kosmetyczne. Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział jednak, że wkrótce możemy się spodziewać otwarcia gastronomii. Kiedy i na jakich warunkach?

Spis treści

  1. Kiedy otwarcie gastronomii?
  2. Otwarcie gastronomii jeszcze w maju?
  3. "Czarna lista" województw

Rząd luzuje obostrzenia i zapowiada otwarcie gastronomii. Od poniedziałku 26 kwietnia w 11 województwach zostanie zniesiona część obostrzeń. Ma to związek z mniejszą liczbą nowych zakażeń w tych rejonach. Otwarte zostaną m.in. salony fryzjerskie, kosmetyczne czy salony urody. Do nauki hybrydowej wrócą uczniowie klas 1-3.

Kiedy otwarcie gastronomii?

Właściciele lokali gastronomicznych są w tragicznej sytuacji. To głównie ta branża od ponad roku jest zamknięta. Restauracje, puby i bary zostały zamknięte w marcu 2021 roku. Przez chwilę mogły działać m.in. w wakacje. Później mogły pełnić już wydawać wyłącznie jedzenie "na wynos", albo "z dowozem". Doprowadziło to do zamknięcia wielu lokali, które przez obostrzenia wpadły w gigantyczne kłopoty finansowe. Niektórzy restauratorzy mimo zakazów otwierali restauracje, co wiązało się z gigantycznymi karami finansowymi, a czasami konsekwencjami prawnymi.

Czytaj także: Najpierw pub, później basen, muzeum, a teraz... fabryka maseczek. Tak unikają obostrzeń

Otwarcie gastronomii jeszcze w maju?

Podczas konferencji prasowej rząd zapowiedział jeszcze większe luzowanie obostrzeń. Wkrótce, jeśli liczba zakażeń wciąż będzie spadać, możemy liczyć na kolejne "odmrożenia", m.in. otwarcie lokali gastronomicznych czy hoteli. W przyszłym tygodniu odbędzie się kolejna konferencja ministra zdrowia. Zostanie na niej przedstawiony szczegółowy plan działania na cały maj.

Czytaj także: Galerie handlowe nadal pozostają zamknięte! Kiedy obostrzenia zostaną zniesione?

- W przyszłym tygodniu zostanie przedstawiony bardziej szczegółowy plan dotyczący różnych branż gospodarki. Będzie to plan na cały maj, który będzie zakładał przywrócenie funkcjonowania branży gastronomicznej, hotelarskiej i innych. Podjęte zostaną też decyzje dotyczące organizacji komunii i wesel - poinformował na konferencji minister zdrowia Adam Niedzielski.

"Czarna lista" województw

Luzowanie obostrzeń nie dotyczy jednak całej Polski. Minister zdrowia wymienił pięć województw, w których obowiązują dotychczasowe zasady:

  • śląskie,
  • dolnośląskie,
  • wielkopolskie,
  • opolskie,
  • łódzkie.

Tam wciąż zamknięte pozostają m.in. salony fryzjerskie czy kosmetyczne. Prawdopodobnie otwarcie branży gastronomicznej czy hotelarskiej także będzie oparte na regionalizacji.

QUIZ. Najważniesze wydarzenia 2020 roku. Niby tak niedawno, a pewnie kilku błędów nie uda ci się uniknąć

Pytanie 1 z 12
Styczeń: Śmierć Koby'ego Bryanta. W jaki sposób zmarł legendarny koszykarz?
Raport z anteny 21.04, godz.10
Źródło: Kiedy zostaną otwarte restauracje? Rząd zapowiada wielki powrót gastronomii