W jakim wieku należy przestać pić alkohol?
Temat rezygnacji z alkoholu po przekroczeniu granicy określonego wieku poruszył w swojej najnowszej książce dr Richard Restak. Amerykański lekarz wskazał na zależność między liczbą przeżytych lat a podatnością na długofalowy wpływ alkoholu. Wyeliminowanie go z diety może przełożyć się na takie kwestie, jak zapobiegniecie rozwojowi demencji i poprawę zdrowia psychicznego.
- Spożywanie alkoholu powyżej zalecanych limitów (14 jednostek tygodniowo - jedna jednostka to średnio 10 ml czystego spirytusu), przez dłuższy okres czasu może spowodować zmniejszenie części mózgu odpowiedzialnych za pamięć. A picie więcej niż 28 jednostek tygodniowo może prowadzić do gwałtowniejszego spadku umiejętności myślenia w miarę starzenia się organizmu - pisze w książce naukowiec.
Jaka jest granica wieku wyznaczona przez Restaka?
- Zdecydowanie sugeruję, aby osoby powyżej 65. roku życia całkowicie i trwale wyeliminowały alkohol ze swojej diety radzi specjalista.
5 gwiazd rocka, które zginęły w wypadkach samochodowych. "Jedź ostrożnie, nie popędzaj kół"
Wpływ alkoholu na organizm
Przypomnij, jaki dokładnie wpływ na organizm ludzki ma spożywanie alkoholu. Warto zaznaczyć, że będzie on w dużym stopniu uzależniony od indywidualnych predyspozycji, jak masa ciała, choroby, czynniki genetyczne, ale też korzystanie z wyrobów tytoniowych.
Z badań jasno jednak wynika, że alkohol spożywany w dużych ilościach niesie ze sobą szereg bardzo poważnych skutków zdrowotnych. Może on prowadzić do uszkodzenia wątroby, mózgu i serca. Jest on substancją kancerogenną, co oznacza, że wiąże się z występowaniem różnego typu nowotworów. Jego nagminne spożywanie prowadzi do silnego uzależnia. Nie pozostaje też obojętny na zdrowie psychiczne. Obniża nastrój i wzmaga poczucie lęku, co jest szczególnie groźne dla osób z depresją.
Lekarze od lat walczą ze spożywaniem alkoholu u kobiet w ciąży. Może ono prowadzić do wielu powikłań, a nawet poronienia. Kobiety pijące w ciąży narażają siebie i płód na ryzyko przedwczesnego porodu, niską wagę urodzeniową dziecka, a w przyszłości liczne wady rozwojowe.