Europejska Karta Równości Kobiet i Mężczyzn podpisana przez stolicę

i

Autor: pixabay.com, zdjęcie ilustracyjne Europejska Karta Równości Kobiet i Mężczyzn podpisana przez stolicę

Karta Równości Kobiet i Mężczyzn: Warszawa wkrótce wprowadzi nowe prawo! Co się zmieni?

2021-04-15 17:17

Warszawa podpisała Europejską Kartę Równości Kobiet i Mężczyzn w Życiu Lokalnym. To szóste miasto w Polsce, które zaakceptowało uchwałę i wprowadza równość kobiet i mężczyzn jako prawo realizowane przez samorząd. Co oznacza podpisanie dokumentu dla mieszkańców stolicy?

Rada Warszawy przyjęła 15 kwietnia, uchwałę w sprawie podpisu pod Europejską Kartą Równości Kobiet i Mężczyzn. Warszawa jest szóstym miastem w Polsce, które ją zaakceptowało. Karta adresowana jest do władz lokalnych i regionalnych Europy, dotychczas podpisało ją blisko 2000 sygnatariuszy z 36 państw.

Europejska Karta Równości: Co się zmieni?

Inne zasady wymienione w dokumencie to m.in. zrównoważony udział kobiet i mężczyzn w procesie podejmowania decyzji w demokratycznym społeczeństwie czy wykluczenie wszelkich stereotypów dotyczących płci. Władze lokalne i samorządowe przy podejmowaniu jakiejkolwiek decyzji powinny w równym stopniu brać pod uwagę potrzeby obu płci.

Czytaj także: Prezydentki i burmistrzynie. Od 1.01.2021 r. w urzędzie obowiązują żeńskie formy stanowisk!

- Warszawa konsekwentnie realizuje program walki z dyskryminacją i wyrównywania szans, program wspierania w rozwoju i zapewnienia bezpieczeństwa, a także równego dostępu kobiet do opieki zdrowotnej i edukacji. Realizacja zapisów Europejskiej Karty Równości to potwierdzenie kierunku, który zapisaliśmy w programie „Warszawa dla kobiet” – podkreśla Aldona Machnowska-Góra, zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy.

Podjęcie współpracy ze społecznościami lokalnymi i regionalnymi państw - sygnatariuszy Karty gwarantuje dostęp do narzędzi służących planowaniu i monitorowaniu polityk i praktyk w samorządach.

Czytaj także: Refugees Welcome Polska: Możesz podzielić się z uchodźcami... swoim domem!

- Już od dawna priorytetowo traktujemy sprawy równości płci. Duża część zobowiązań została już przez nasze miasto wdrożona lub jest zapisana w innych dokumentach, jak na przykład współpraca z organizacjami pozarządowymi, powołanie Warszawskiej Rady Kobiet czy rozwiązania związane z opieką nad dziećmi, by rodzice mogli godzić ją z pracą – mówiła na sesji Rady Miasta Katarzyna Wilkołaska-Żuromska, pełnomocniczka prezydenta m.st. Warszawy do spraw kobiet.

Podpisanie Karty nie wiąże się ze skutkami finansowymi dla Urzędu Miasta. Nakłada natomiast obowiązek wypracowania w ciągu maksymalnie dwóch lat Równościowego Planu Działania, a następnie jego wdrożenie.

- Zapewniamy, że w naszych działaniach będziemy uwzględniać potrzeby kobiet i mężczyzn. Chodzi także o równy udział w konsultacjach osób, których poglądy mają małą siłę przebicia. Wiąże się to z dostosowaniem przepisów i procedur – w taki sposób, by określić ich potencjalny wpływ na sytuację kobiet i mężczyzn, i ostateczne decyzje podejmować, kierując się tą oceną. Chcemy brać pod uwagę potrzeby i zainteresowania tych, którzy doświadczają różnych form dyskryminacji i nierównego traktowania – dodaje Aldona Machnowska-Góra, zastępczyni prezydenta.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

QUIZ. Do tych legendarnych programów zasiadała cała Polska. Wstyd nie zdobyć przynajmniej 5 punktów!

Pytanie 1 z 15
Na początek coś prostego. W której stacji telewizyjnej emitowany był program "Idź na całość"?
Raport z Anteny 15.04
Źródło: Karta Równości Kobiet i Mężczyzn: Warszawa wprowadza nowe prawo! Co się zmieni?