Jak ewoluowały mózgi smoków? Nie, nie serialowych – prawdziwych

i

Autor: Pixabay

Jak ewoluowały mózgi smoków? Nie, nie serialowych – prawdziwych

2022-09-06 9:45

Mamy z nimi wiele wspólnego.

Znów mamy „sezon na smoki”, za sprawą najnowszego serialu HBO: „Ród Smoka”, a zatem możemy wykorzystać okazję by porozmawiać o tych prawdziwych, które wciąż mieszkają na naszej planecie. Naukowcy opisali właśnie prawdopodobną drogę rozwoju ich umysłów. W języku polskim co prawda najczęściej nie używa się w stosunku do tego zwierzęcia słowa „smok”, jednak anglojęzyczna nauka właśnie tak go nazywa. Chodzi o agamę: rodzinę jaszczurek obejmującą ponad 350 gatunków. Bardzo wiele spośród nich nazywa się smokami i choć nie są może duże, nie latają i nie zioną ogniem, wyglądają rzeczywiście jak mityczne jaszczury.

Krzysiek Sokołowski w Esce Rock o najnowszym singlu Nocnego Kochanka. Nago na hulajnodze?

Badania nad smokami przynoszą wiele ważnych informacji o ewolucji układów nerwowych, które przydadzą się także do poznawania tajemnic umysłów ludzkich. Naukowcy z niemieckiego Instytutu Maxa Plancka stworzyli atlas smoczych mózgów gatunku Pogona vitticeps porównując je z mysimi. Prześledzili drogę, jaką ewolucja pokonała przez ponad 300 milionów lat, od momentu gdy kręgowce wyszły z mórz na stały ląd.

Teraz czas na najciekawsze z odkryć i spodziewamy się, że „wypączkuje” ono serię nowych teorii spiskowych. Wbrew popularnym do tej pory przekonaniom mózgi ssaków (w tym także i nasze) są zbudowane na „gadzim” fundamencie, który w toku ewolucji wytworzył specyficzne dla siebie połączenia i „nadbudowy”. Można powiedzieć, że choć późniejsze ścieżki rozwoju pokierowały nas w różne strony, mamy wspólny gadzi korzeń w głowach. Nie tylko wywodzimy się od podobnych przodków, którzy przed milionami lat wyszli na ląd, ale także mamy mózgi budowane na podobnych „fundamentach”.

Z pewnością miłośnicy teorii spiskowych na temat tajemniczej rasy reptilian (ludzi jaszczurów, którzy pociągają za sznurki rządów i dyktatorów świata) będą mieli wiele do powiedzenia na ten temat, tu jednak my odsyłamy Was do tak zwanych filmów z żółtymi napisami. Ostrzegamy jednocześnie przed tamtejszym bardzo luźnym podejściem do kategorii takich jak: prawda, dowód, wynikanie i logika.