Immersion Festival - rusza 2. edycja wyjątkowego wydarzenia!

i

Autor: Materiały prasowe Immersion Festival - 2. edycja wydarzenia w Warszawie

Immersion Festival - rusza 2. edycja wyjątkowego wydarzenia!

2022-12-05 13:18

11-13 grudnia 2022 w Warszawie. Bezpłatne wydarzenie poświęcone relacji sztuki, technologii i edukacji po raz drugi zaprasza wszystkich zainteresowanych tym, jak zmienia się branża audiowizualna.

Wystawa projektów VR, prezentacje, dyskusje z udziałem ekspertów z Polski i zagranicy oraz wręczenie nagrody dla najlepszego projektu studenckiego wykorzystującego VR – to wszystko podczas trzech dni festiwalu IMMERSION, który w tym roku odbędzie się w dwóch warszawskich lokalizacjach – Pałacu Kultury i Nauki oraz Centralnym Domu Technologii. To propozycja dla wszystkich, którzy chcą odkrywać świat wirtualnej rzeczywistości wykraczający poza ramy popularnej rozrywki.

Międzynarodowa wystawa doświadczeń VR

W programie wystawy znajdą się szeroko nagradzane projekty, które obiegły świat, zyskując uznanie krytyków na festiwalach w Cannes, Wenecji, Paryżu, Austin czy Annecy. Widzowie będą mieli okazję zobaczyć na przykład „Glimpse” – poruszającą animację będącą podróżą przez umysł, serce i ilustracje bohatera czy „Gymnasia” – film 360 stopni, który bezbłędnie  przenosi sztukę animacji lalkowej na medium VR. Nie zabraknie projektów zaangażowanych społeczne, które poruszają tematy takie jak zagrożenie bronią nuklearną (“On the morning you wake at the end of the world”), obrona demokracji i sprzeciw wobec manipulacji władzy (“Aftermath”) czy mierzenie się z trudami problemów psychicznych (“SELF”). W programie nie zabraknie również utworów takich jak “Notes on blindness” czy “Gloomy eyes”, które zapisały się w historii VR jako przełomowe pod względem narracyjnym lub wizualnym. Wystawa dostępna jest bezpłatnie w dniach 11-12 grudnia w godzinach 10:00 - 19:00 w Pałacu Kultury i Nauki. Nie obowiązują na nią zapisy.

Technologia, która poszerza doświadczenie widza 

Podczas dwóch kolejnych dni festiwalowych (12-13 grudnia) wystawie projektów VR towarzyszyć będzie część konferencyjna, podczas której poruszonych zostanie szereg zagadnień związanych z wykorzystaniem technologii cyfrowych w edukacji, sztuce i kulturze.

W jakim kierunku rozwija się metaverse, jak technologię VR wykorzystują w swoich działaniach instytucje kultury i szkoły, w jaki sposób artyści mogą wykorzystać NFT i na czym polega tokenizacja sztuki? To tylko niektóre z tematów rozmów z ekspertami, twórcami i badaczami tematu XR, wśród których znajdzie się m.in. Justyna Orłowska (KPRM), Maciej Kawecki (Instytut Lema), Katarzyna Szymielewicz (Fundacja Panoptykon), Pola Borkiewicz (vnLab), Olgierd Cygan (Filmteractive), Agata di Tomasso (Diversion Cinema) czy Michaela Ternasky - Holland.

Zdobyła Everest, przeszła Grenlandię i nadal jej mało – Miłka Raulin | Tak trzeba żyć #16 Eska Rock

Immersion Award

Podczas tegorocznego festiwalu po raz pierwszy przyznana zostanie nagroda Immersion Award w kategorii „Praca studencka”. Trafi ona do jednego z młodych twórców, których prace zostały zgłoszone do konkursu i będą zaprezentowane na wystawie doświadczeń VR w dniach 11–12 grudnia w Pałacu Kultury i Nauki. Swoją nagrodę przyzna również publiczność. W tym roku do współpracy zostało zaproszonych 6 uczelni wyższych: ASP w Warszawie, ASP w Krakowie, Szkoła  Filmowa w Łodzi, Politechnika Łódzka, Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych i Uniwersytet Artystyczny im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu. W przyszłym roku planowany jest otwarty nabór zgłoszeń ze wszystkich uczelni w Polsce oraz krajów V4.

Udział w festiwalu jest całkowicie bezpłatny. Osoby nie mogące uczestniczyć w festiwalu osobiście w Warszawie, mogą oglądać transmisję online, która będzie dostępna na YouTube.

Linki do transmisji:

Daty i lokalizacja: 11-12 grudnia, godz. 10.00-19.00 Pałac Kultury i Nauki, pl. Defilad 1, IV piętro, Warszawa. 13 grudnia, godz. 10.00-17.00  Centralny Dom Technologii, ul. Krucza 50, Warszawa

Jak dobrze znasz zagraniczne kino lat 80-tych? QUIZ

Pytanie 1 z 10
Z uzależnieniem od czego zmaga się Jack, bohater filmu “Lśnienie” (1980)?