Hakerzy zaatakowali rządowe serwery i domagają się gigantycznego okupu!

i

Autor: Canva.com Zdjęcie poglądowe

To ważne!

Hakerzy zaatakowali rządowe serwery i domagają się gigantycznego okupu!

2024-06-24 15:28

Hakerzy zaatakowali rządowe serwery w Indonezji i żądają 8 mln USD okupu w zamian za ich odblokowanie - poinformowało w poniedziałek ministerstwo informatyki i łączności w Dżakarcie. Według lokalnych mediów atak częściowo sparaliżował działania służb migracyjnych na lotniskach.

Hakerzy wykorzystali nowy wariant istniejącego szkodliwego oprogramowania typu ransomware o nazwie Lockbit 3.0 - powiedział agencji prasowej Antara minister Budi Arie Setiadi. Grupa hakerska Lockbit specjalizuje się w oprogramowaniu ransomware, które szyfruje dane na zainfekowanych serwerach; za odblokowanie dostępu hakerzy żądają od ofiary okupu. Jeśli jednak ofiara stawia opór, hakerzy mogą zagrozić opublikowaniem lub usunięciem danych - wyjaśniła agencja Reutera.

Zobacz też: Czy jesteś uzależniony od mediów społecznościowych? Sprawdź, ile czasu na nich spędzasz!

Technologiczny Przegląd Tygodnia - 14.06

Specjaliści ocenili w ubiegłym roku, że Indonezja jest najczęściej atakowanym przez hakerów państwem w Azji Południowo-Wschodniej. Zlokalizowany w Singapurze think tank Center for Indonesian Policy Studies oceniał, że w ciągu pierwszych sześciu miesięcy roku indonezyjskie służby odnotowały prawie miliard cyberataków, w większości typu ransomware.

Leżąca na 17 tys. wysp Indonezja jest domem dla 280 milionów ludzi, co czyni ją najludniejszym na świecie państwem zamieszkanym przez wyznawców islamu. Bank Światowy wysoko ocenił jej tempo rozwoju gospodarczego: zdaniem organizacji PKB Indonezji w ciągu najbliższych dwóch lat powinien on wzrastać o 5,1 proc. rocznie.

QUIZ: Czy mógłbyś polecieć w kosmos? Szybki test!

Pytanie 1 z 7
Czy masz co najmniej 152 cm wzrostu?
Źródło: Hakerzy zaatakowali rządowe serwery i domagają się gigantycznego okupu!