Dziwne hobby „miastowych” czy coś pożytecznego dla wszystkich? Miejskie pszczelarstwo

i

Autor: Pexels

Dziwne hobby „miastowych” czy coś pożytecznego dla wszystkich? Miejskie pszczelarstwo

2022-10-06 9:44

Pszczoły najczęściej kojarzą nam się z miejscami, gdzie nie brakuje roślin: kwietne łąki, drzewa, gęste lasy. Tymczasem od pewnego czasu coraz większą popularnością cieszy się zakładanie uli w miastach. Czy to w ogóle ma sens? Czy może jest to po prostu kolejne drogie hobby pod płaszczykiem ekologii?

Na dachach budynków mieszkalnych, w ogrodach i ogródkach działkowych, na szczytach biurowców, a nawet w portach – wszędzie tam pojawiają się ule. Organizacje ekologiczne starają się promować to hobby, bo oprócz oczywistych korzyści, takich jak miód, mogą one pozytywnie wpłynąć na miejskie ekosystemy. Pomagający miejskim pszczelarzom Kamil Baj, założyciel Pszczelarium, przekonuje, że miód z takiej pasieki potrafi być nie tylko dobry, ale zupełnie wolny z miejskich zanieczyszczeń.

Trzeba jednak pamiętać, że nie może być to hobby „na chwilę” bo będziemy mieć pod opieką rodzinę owadów, która ma swój rytm życia i potrzeb. Dodatkowo zadaniem pszczelarzy jest zapobieganie i odpowiednio szybka reakcja na każde zagrożenie dla ula, także na przykład ze strony pasożytów czy chorób. Miejscy pszczelarze biorą także na siebie odpowiedzialność za ewentualne wypadki, gdy w sąsiedztwie uli może dojść od użądleń. Co prawda pszczoły miodne nie są agresywne i atakują jedynie, gdy poczują się poważnie zagrożone.

Ich obecność w mieście wpływa pozytywnie na wegetację roślin, bo przecież trudno o skuteczniejszych zapylaczy. Więcej roślin to lepsze powietrze i samopoczucie mieszkańców, to prosta zależność. Istnieją jednak wśród naukowców opinie, wedle których hodowla pszczół w mieście nie jest dobrym pomysłem.

- Okazuje się, że naszej pomocy potrzebują przede wszystkim dzikie gatunki odpowiedzialne za zapylanie większości roślin, a nie pszczoły miodne, hodowane przez człowieka - twierdzi dr Jacek Wendzonka, entomolog z Wydziału Biologii UAM w rozmowie z portalem Uniwersytetu Adam Mickiewicza – Uniwersyteckie.pl - Wejście pszczoły miodnej do miast pokazało, co taka konkurencja, wręcz inwazja, w warunkach ograniczonej przestrzeni i zasobów może zrobić. Do tej pory tę konkurencję rozpatrywaliśmy na wielu płaszczyznach, nie mieliśmy jednak wielu dzisiejszych problemów. Pszczelarstwo w ostatnich latach dynamicznie się rozwija.

O wszystkich stronach pszczelarstwa posłuchacie w audycji Drogowskazy, na którą Was serdecznie zapraszamy.

Listen to "O pszczołach i miejskich pasiekach [DROGOWSKAZY]" on Spreaker.