Dzieła Damiena Hirsta można podziwiać w Polsce. Ta wystawa to wydarzenie roku

i

Autor: Avalon/Photoshot/East News

KULTURA I SZTUKA

Dzieła Damiena Hirsta można podziwiać w Polsce. Ta wystawa to wydarzenie roku

2025-05-05 16:57

Wystawa "Changes. Prace z kolekcji British Council w gdańskim CSW ŁAŹNIA to jeden z najważniejszych punktów programu UK/Poland Season 2025. Wśród prezentowanych artystów znalazł się m.in. Damien Hirst – ikona współczesnej sztuki brytyjskiej, której twórczość od lat budzi emocje na całym świecie. Ekspozycja stawia trudne pytania o lęk, przemianę i nadzieję, a zarazem staje się pretekstem do głębokiego namysłu nad kondycją współczesnego społeczeństwa.

Sztuka, która nie zostawia widza obojętnym – to znak rozpoznawczy artystów prezentowanych w ramach wystawy "Changes". Wśród nich znajdziemy Damiena Hirsta, twórcę, którego instalacje z martwymi zwierzętami zamkniętymi w formalinie czy prace operujące motywem śmierci i przemijania zmieniły sposób, w jaki myślimy o sztuce współczesnej.

Obok niego – Grayson Perry, mistrz ironii i obnażania społecznych stereotypów, oraz Goshka Macuga, artystka łącząca sztukę wizualną z refleksją historyczną i polityczną. To zestawienie pokazuje, że wystawa w Gdańsku nie boi się tematów trudnych, nieoczywistych, a zarazem niezwykle aktualnych.

Między Polską a Wielką Brytanią – sztuka jako wspólny język

Wystawa jest częścią międzynarodowego projektu UK/Poland Season 2025 – programu, który poprzez sztukę buduje pomost między Polską a Wielką Brytanią i Irlandią Północną. "Changes" to symboliczny punkt spotkania dwóch światów: gdańska odsłona wystawy skupia się na przemianach we współczesnym polskim społeczeństwie, natomiast równoległa prezentacja w brytyjskim Plymouth dotyka tematów transformacji ustrojowej i dziedzictwa aktywizmu.

Obie wersje wystawy są jak dwa bieguny tej samej rozmowy – o lękach, nadziejach i wspólnym człowieczeństwie.

Bowie, zmiany i niepokój

Tytuł wystawy nie jest przypadkowy – „Changes” odnosi się do refrenu piosenki Davida Bowiego: „turn and face the strange”. To wezwanie do odwagi w obliczu nieznanego staje się mottem całej ekspozycji. W świecie, w którym trwa wojna, kryzys klimatyczny, a systemy społeczne chwieją się w posadach, sztuka staje się miejscem, gdzie można bezpiecznie zadać pytanie: co dalej? Ekspozycja nie oferuje łatwych odpowiedzi. Zamiast tego zaprasza do refleksji i rozmowy – o tożsamości, traumie, nadziei i roli sztuki w czasach niepewności.

Gdańska ŁAŹNIA – miejsce spotkań i przemian

Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA w Gdańsku, mieszczące się w dawnej miejskiej łaźni na Dolnym Mieście, to przestrzeń nie tylko ekspozycyjna, ale i symboliczna. To właśnie tu historia miasta spotyka się z jego nowoczesną tożsamością, a wystawa „Changes” idealnie wpisuje się w ten dialog. Wizyta w ŁAŹNI to nie tylko kontakt ze sztuką najwyższej próby, ale też okazja do zanurzenia się w gdański kontekst – miejski, historyczny, ludzki.

Kiedy i gdzie?

Wystawę „Changes. Prace z kolekcji British Council” można oglądać od 25 kwietnia 2025 roku w CSW ŁAŹNIA przy ul. Jaskółczej 1 w Gdańsku. Ekspozycja czynna jest w dogodnych godzinach, a aktualne informacje o biletach, oprowadzaniach i wydarzeniach towarzyszących dostępne są na stronie www.laznia.pl. Jeśli zobaczyć w tym roku tylko jedną wystawę, to właśnie tę.

To też może cię zainteresować: Jaka przyszłość czeka młode artystki i artystów? Byliśmy na konferencji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Źródło: Dzieła Damiena Hirsta można podziwiać w Polsce. Ta wystawa to wydarzenie roku