O tym, że premier Donald Tusk przymierza się do dokonania sporych zmian w rządzie, na czele którego stoi, było wiadomo już od kilku miesięcy. Planowana rekonstrukcja była jednak wciąż odkładana w czasie i było jasne, że polityk wstrzymuje się do czasu zakończenia wyborów prezydenckich. Cała sprawa nieco skomplikowała się, gdy te, dla wielu i wiele dość nieoczekiwanie, wygrał nie Rafał Trzaskowski, a Karol Nawrocki, przedstawiany jako "kandydat obywatelski, popierany przez Prawo i Sprawiedliwość".
Tuż po drugiej turze wyborów, przegranych dla swojej partii, czyli Koalicji Obywatelskiej, Donald Tusk złożył wniosek o wotum zaufania dla swojego rządu, które ten otrzymał ostatecznie 11 czerwca. Spodziewano się więc rychłej rekonstrukcji, kiedy to polskie media zaczęły żyć sprawą tajnych spotkań marszałka Szymona Hołowni (Polska 2050) oraz Michała Kamińskiego (PSL) z przedstawicielami Prawa i Sprawiedliwości, w tym z Jarosławem Kaczyńskim. Zapowiadane zmiany w rządzie wciąż były odkładane w czasie, w końcu oficjalnie ogłoszono, że wszystkie szczegóły zostaną przedstawione opinii publicznej w środę 23 lipca o godzinie 10:00.
Oto nowi ministrowie w rządzie Donalda Tuska
Zmian, jak się okazuje, jest całkiem sporo. Dzień przed rekonstrukcją oficjalnie pożegnanie ze stanowiskiem Ministra Sportu potwierdził Sławomir Nitras, reszta zaś niemal do samego końca pozostawała w obszarze spekulacji. Jak dokładnie będzie teraz wyglądał rząd?
Nie da się nie zauważyć podkreślenia statusu Radosława Sikorskiego. Polityk nie tylko pozostaje na czele Ministerstwa Spraw Zagranicznych, ale dołącza do Krzysztofa Gawkowskiego (Ministerstwo Cyfryzacji) oraz Władysława Kosiniaka-Kamysza (Ministerstwo Obrony Narodowej) jako wicepremier. Z tekami ministrów pożegnali się natomiast Adam Bodnar (Minister Sprawiedliwości), Izabela Leszczyna (Ministra Zdrowia) czy Hanna Wróblewska (Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego). Dużą zauważalną zmianą jest utworzenie "superresortu" Ministerstwa Finansów i Gospodarki, na czele którego stać będzie dotychczasowy Minister Finansów Andrzej Domański. Stanowiska nie stracił, a zmienił Tomasz Siemoniak, który będzie pełnić od teraz funkcję Ministra Koordynatora służb specjalnych. Nowym Ministrem Spraw Wewnętrznych i Administracji został zaś Marcin Kierwiński.
Poniżej lista nowych ministrów i resorty, na czele których staną:
- Radosław Sikorski - nowy wicepremier
- Ministerstwo Sprawiedliwości: Waldemar Żurek
- Ministerstwo Zdrowia - Jolanta Sobierańska-Grenda
- Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Marta Cienkowska
- Ministerstwo Energetyki (nowy resort) - Miłosz Motyka
- Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i administracji - Marcin Kierwiński
- Ministerstwo Aktywów Państwowych - Wojciech Balczun
- Ministerstwo Sportu - Jakub Rutnicki
- Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi - Stefan Krajewski
- Minister, członek Rady Ministrów, koordynator służb specjalnych - Tomasz Siemoniak
- Minister nadzoru nad wdrażaniem polityki rządu - Maciej Berek
Polecany artykuł: