Dziki w Warszawie. Jak się zachować, gdy je spotkasz?

i

Autor: Urząd m.st. Warszawy, mat. prasowe Dziki w Warszawie. Jak się zachować, gdy je spotkasz?

Coraz więcej dzików w Warszawie! Miasto wydaje zalecenia dla mieszkańców [ZASADY]

2021-04-16 18:34

Coraz więcej dzików w Warszawie. Miasto dostało już trzy razy więcej zgłoszeń w tej sprawie niż rok temu. W związku z tym ratusz zdecydował się opracować zalecenia dla mieszkańców, by wiedzieli jak się zachować, gdy spotkają dziki na swojej drodze.

Coraz więcej dzików w Warszawie. - Wiosna to okres, kiedy dziki się rozmnażają, lochy prowadzą młode. Jest to również czas, kiedy mieszkańcy Warszawy zgłaszają nam wiele przypadków obecności dzików, zniszczeń – zwłaszcza w ogrodach, trawnikach – oraz poczucie zagrożenia bezpieczeństwa - informuje ratusz.

Liczba zgłoszeń, które wpłynęły do Lasów Miejskich w pierwszym kwartale 2021 roku jest prawie trzykrotnie wyższa niż w analogicznym okresie 2020 r.Czytaj także: Mały koziołek błąka się po warszawskim osiedlu. "Przyznać się, komu uciekł?" [ZDJĘCIA]

Dlaczego dziki wychodzą do miasta?

Liczebność populacji dzików szacowana jest na około 1000-1500 sztuk i określana jest na podstawie obserwacji pracowników terenowych Lasów Miejskich. Wzrost częstotliwości spotkań z dzikami wynika z różnych przyczyn. Populacja dzików bytująca w mieście jest bardzo liczna, co wynika z:

  • dużej dostępności pożywienia poza terenami leśnymi (dokarmianie przez ludzi, niezabezpieczone kontenery na śmieci, nieogrodzone działki, nieużytki, itp.),
  • korzystnych warunków klimatycznych i braku zagrożeń środowiskowych.

Dodatkowo dziki swobodnie przemieszczają się w obrębie miasta, a także pomiędzy stolicą i gminami sąsiednimi. Teren ich żerowania jest często znacznie oddalony od miejsca ich bytowania, a w wielu rejonach pojawiają się okresowo.

Obecność dzików w środowisku naturalnym jest bardzo korzystna, jednak powodują sporo zamieszania, gdy docierają w głąb miasta. Dzięki wysokiej inteligencji radzą sobie dobrze z rozmaitymi przeszkodami oraz łatwo dostosowują swój tryb życia do nas, ludzi.

Jak uniknąć spotkania z dzikami?

Chcąc uniknąć spotkań z dzikami:

  • należy utrzymywać czystość i porządek na terenach swoich nieruchomości,
  • nie wolno wyrzucać żywności w miejscach do tego nieprzeznaczonych,
  • kosze na śmieci w okolicy gospodarstw domowych powinny być zamykane, aby dzik nie mógł się do nich dostać i nie wyczuł zapachu pożywienia.

Czytaj także: Budżet Obywatelski Mazowsza: To ostatni moment, by zgłosić swój projekt [TERMINY]

Co zrobić, gdy spotkamy dziki?

Gdy dojdzie do spotkania z dzikiem:

  • w momencie, gdy zauważymy dzika (a gdy on nas nie zauważył) należy oddalić się, nie wykonując gwałtownych ruchów,
  • nie należy uciekać, ponieważ może to sprowokować zwierzę do ataku,
  • nie wolno głaskać, karmić, podchodzić do dzika, który sprawia wrażenie zwierzęcia oswojonego, ale w dalszym ciągu może być niebezpieczny.

Dodatkowo przebywając z psem w miejscach, gdzie może dojść do spotkania z dzikiem, należy bezwzględnie trzymać swoje zwierzę na smyczy – obecność psa oraz sprowokowanie dzika może poskutkować śmiertelnym atakiem na psa,należy zachować szczególną ostrożność w miejscach bytowania dzików - poznasz je po zrytym terenie.

Czytaj także: Daj lajka urzędnikowi! Nietypowa akcja w urzędzie dzielnicy na Ursynowie

W przypadku bezpośredniego zdarzenia z udziałem jakiejkolwiek zwierzyny dziko żyjącej należy skontaktować się z pracownikiem ds. łowiectwa Lasów Miejskich pod nr tel. 600-020-746 lub 600-020-747, które są czynne całą dobę. Można też zadzwonić do Straży Miejskiej pod numer 986.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

QUIZ. Pytania za gwarantowany 1000 zł w "Milionerach"! Sprawdź, czy byś sobie poradził!

Pytanie 1 z 10
Czym biblijny Adam "zapłacił" za towarzyszkę życia?
Raport z anteny 16.04, godz.10
Źródło: Coraz więcej dzików w Warszawie! Miasto wydaje zalecenia dla mieszkańców [ZASADY]