Brakuje miejsc w Szpitalu Południowym. Osiągnął 100 proc. zajętości

i

Autor: Urząd m.st. Warszawy, mat. prasowe Brakuje miejsc w Szpitalu Południowym. "Osiągnął 100 proc. zajętości"

Brakuje miejsc w Szpitalu Południowym. "Osiągnął 100 proc. zajętości"

2021-12-02 15:35

Brakuje miejsc w Szpitalu Południowym w Warszawie. Jak poinformowała wiceprezydentka Warszawy Renata Kaznowska, mimo zapewnienia dodatkowych łóżek, placówka osiągnęła 100 proc. zajętości. Co to oznacza dla pacjentów?

- 300 łóżek w Szpitalu Południowym. Szpital osiągnął 100% zajętości! Nowe przyjęcia tylko w miejsce pacjentów wypisywanych - poinformowała wiceprezydentka Warszawy, Renata Kaznowska.

Szpital Południowy, gdzie działa tymczasowy szpital do leczenia osób zakażonych COVID-19 uruchomił, zgodnie z decyzją Ministerstwa Zdrowia 300 łóżek. Aktualnie w placówce przebywa 292 chorych. Z 50 łóżek respiratorowych, gdzie trafiają pacjenci w najcięższym stanie, zajętych jest 45 miejsc - informuje ratusz.

Czytaj także: Miasteczko Mikołaja powraca! Już 12 grudnia zagości przy Pl. Hallera

- Szpital Południowy w 100 proc. wykonał powierzone zadanie. Placówka przygotowała i uruchomiła 300 łóżek do leczenia chorych na COVID-19. Wolne łóżka zapełniają się błyskawicznie i zdarzały się już sytuacje, kiedy w szpitalu zajęte były wszystkie z 50 łóżek respiratorowych. Dodam, że w walkę z pandemią po raz kolejny zaangażowane są również pozostałe miejskie szpitale: Praski, Bielański, Czerniakowski, Wolski, Solec, Grochowski. Te placówki razem ze Szpitalem Południowym zapewniają już ponad 700 miejsc dla pacjentów zakażonych koronawirusem – informuje Renata Kaznowska, zastępca prezydenta m.st. Warszawy.

Miejskie szpitale w walce z pandemią

W Szpitalu Południowym, w miarę możliwości, utrzymywane są również miejsca rezerwowe. To zwykle 6-8 wolnych łóżek, gdzie można przenieść pacjentów podczas zmiany pościeli i dezynfekcji łóżka. Rezerwa obejmuje również wolne 2 łóżka respiratorowe, gdzie trafiają pacjenci leczeni w szpitalu, których stan uległ nagłemu pogorszeniu.

Czytaj także: SPATiF tylko dla zaszczepionych - "chcemy czuć się możliwie jak najbezpieczniej"

Przypomnijmy, że w Szpitalu Południowym w ekspresowym tempie została zaprojektowana i wybudowana całkowicie nowa, dodatkowa instalacja tlenowa. Dzięki temu placówka może leczyć łącznie 300 pacjentów zakażonych koronawirusem, którzy jednocześnie wymagają stałego podłączenia do tlenu.

Gdzie jest najwięcej zakażonych?

Obecnie, poza Szpitalem Południowym, najwięcej osób zakażonych COVID-19 przebywa:

  • w Szpitalu Praskim (182 pacjentów),
  • Bielańskim (95 pacjentów),
  • Wolskim (53 pacjentów),
  • Czerniakowskim (40 pacjentów),
  • Grochowskim (31pacjentów)
  • oraz w Solcu (13).

Warszawa szczepi przeciw COVID-19

- Akcja „Warszawa szczepi” trwa nadal. W blisko 70 miejskich punktach na terenie całej Warszawy można zaszczepić się przeciw koronawirusowi, w tym również dawką przypominającą. Podczas szczepienia zapewniamy profesjonalną opiekę medyczną. Nadal szczepimy w punkcie pod Pałacem Kultury i Nauki, a w soboty i niedzielę również na skwerze Hoovera. Co ważne w najbliższy weekend, 4 i 5 grudnia, ten punkt będzie czynny od godz. 10.00 do 18.00. To doskonała okazja, aby przy okazji podziwiania świątecznej iluminacji, zaszczepić się w czasie spaceru Traktem Królewskim – dodaje wiceprezydent Renata Kaznowska.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

QUIZ. Czwartkowy test z geografii. Toskania, Bawaria, inne. Gdzie w Europie leży ta kraina?

Pytanie 1 z 15
W jakim państwie leży kraina o nazwie Kraina?
Choinka na pl. Zamkowym już świeci!
Źródło: Brakuje miejsc w Szpitalu Południowym. "Osiągnął 100 proc. zajętości"