Będzie mniej lekcji religii? Obniżenie standardów w niektórych szkołach

i

Autor: pixabay.com, zdjęcie ilustracyjne Będzie mniej lekcji religii? "Obniżenie standardów w niektórych szkołach"

Będzie mniej lekcji religii? "Obniżenie standardów w niektórych szkołach"

2021-01-26 17:56

Zamiast dwóch godzin w tygodniu - jedna. Warszawskie radne piszą interpelację do prezydenta Trzaskowskiego z prośbą o zmniejszenie wymiaru lekcji religii w szkołach publicznych. "Czas pandemii przyniósł w niektórych szkołach obniżenie standardów związanych z rozdziałem państwa i kościoła" - podkreśla Renata Niewitecka.

WOŚP: Licytacja nr 1 #Goraca20

Będzie mniej lekcji religii?

Zamiast dwóch godzin lekcyjnych tygodniowo - jedna. Radne Agata Diduszko-Zyglewska i Renata Niewitecka złożyły w tej sprawie interpelację do prezydenta Rafała Trzaskowskiego.

- Zgodnie z § 8 ust. 1 Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 kwietnia 1992 r. w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach ( Dz.U.1992.36.155 ze zm.) nauka religii w przedszkolach i szkołach publicznych wszystkich typów odbywa się w wymiarze dwóch zajęć przedszkolnych lub dwóch godzin lekcyjnych tygodniowo. Wymiar lekcji religii może być zmniejszony jedynie za zgodą biskupa diecezjalnego Kościoła Katolickiego albo władz zwierzchnich pozostałych kościołów i innych związków wyznaniowych - podkreśla Renata Niewitecka.

Czytaj także: Awantura o złotą kaczkę. Przez wandali jest... srebrna! "Ręce opadają" [WIDEO, ZDJĘCIA]

Radna proponuję rozważenie możliwości zwrócenia się przez Pana Prezydenta we współpracy z poszczególnymi dyrektorami szkół o wyrażenie zgody na zmniejszenie wymiaru lekcji religii z dwóch godzin lekcyjnych tygodniowo do jednej godziny lekcyjnej tygodniowo.

- Docierają do nas informacje od rodziców, że niestety czas pandemii przyniósł w niektórych szkołach obniżenie standardów związanych z rozdziałem państwa i kościoła, respektowaniem prawa uczniów do zachowania swojego światopoglądu religijnego dla siebie, (co gwarantuje art.. 53 Konstytucji) - podkreśla radna.

[QUIZ] Flagi świata! Myślisz, że to takie proste?

Pytanie 1 z 10
Czyja to flaga?
[QUIZ] Dopasujesz flagę do kraju?

- Zdarza się, że dzieci niechodzące na religię są zmuszane do biernego uczestnictwa w tych zajęciach (mają zostać w tej samej sali, bo świetlica nie działa, a szkoła nie dopełnia obowiązku zapewnienia opieki wszystkim dzieciom) lub osoby duchowne są wyznaczane do dyżurowania z dziećmi, które nie chodzą na nieobowiązkowe zajęcia z religii - podkreśla radna.

Czytaj także: Warszawski smog. Alert milczy, mieszkańcy nie wiedzą o zaleceniach

- W wielu szkołach nieobowiązkowe zajęcia z religii są wciąż wstawiane pomiędzy lekcje, co zmusza dzieci do pozostawania w szkole dłużej niż to konieczne, co w kontekście pandemii, nie jest działaniem, które stawia w centrum dobro dzieci - czytamy.

Zmiany w planie lekcji i oszczędności

Mniej nieobowiązkowych zajęć z religii to większa elastyczność w układaniu planu zajęć. Ale także oszczędności. - Zwracamy się z prośbą o:

  • zarekomendowanie dyrektorom szkół zmniejszenia liczby nieobowiązkowych zajęć z religii w tygodniu do jednej godziny tygodniowo i wsparcie ich wystąpień w tej sprawie do władz kościelnych
  • przeprowadzenie ankiety dotyczącej realnej liczby uczniów w poszczególnych szkołach uczęszczających na te nieobowiązkowe zajęcia (jak wiemy z doniesień medialnych w ciągu ostatnich miesięcy duża liczba rodziców wypisała dzieci z tych zajęć) – będziemy wdzięczne za przekazanie nam wyników ankiety
  • zebranie i udostępnienie nam danych dotyczących zarobków katechetów w poszczególnych szkołach oraz kwoty, którą rocznie samorząd warszawski przeznacza na wynagrodzenia katechetów – wiedza nt. tego, jaką część szkolnych budżetów pochłaniają zarobki katechetów prowadzących zajęcia nieobowiązkowe pozwoli radom rodziców na podstawie tych istotnych danych podejmować decyzje dot. np. wnioskowania o zmniejszenie liczby godzin nieobowiązkowej katechezy w kontekście potrzeb budżetowych szkół i dobra uczniów - podkreśla Niewitecka.
Źródło: Będzie mniej lekcji religii? "Obniżenie standardów w niektórych szkołach"