Mural polskiej aktorki Anny Przybylskiej został już odsłonięty i z powiedzeniem można go podziwiać w centrum Gdańska. Za jego projekt odpowiadał Piotr Jaworski, znany jako Tuse, który w wyniku licznych komentarzy w sieci był zmuszony poprawić swój projekt.
Mural Anny Przybylskiej w Gdańsku
Mural Anny Przybylskiej w Gdańsku Wrzeszczu powstał w ciągu zaledwie 15 godzin podczas deszczowej pogody. Właśnie to miało być powodem pewnych niedociągnięć, które sprawiły, że w sieci zawrzało - tuż po tym jak Piotr jaworski na swoim Instagramie opublikował zdjęcie gotowego już muralu. Reakcja internautów zmusiła artystę do naniesienia poprawek.
Zupełnie inaczej natomiast wygląda kwestia projektu i wykonania muralu, który powstaje w hołdzie dla tragicznie zmarłego prezydenta Pawła Adamowicza. Dzieło wykona Jarek Malicki - warszawski artysta plastyk, architekt i opozycjonista Jarek Malicki – autor wielu murali, które ogólnie można by określić hasłem „zaangażowane”.
Mural Pawła Adamowicza powstanie w Gdańsku - rozmowa z artystą
To już pewne, że mural Pawła Adamowicza powstanie w Gdańsku! Spotkaliśmy się z artystą i porozmawialiśmy o jego wyjątkowym projekcie, który zyskał już spory rozgłos i co ważne pełna aprobatę mieszkańców Gdańska.
Adam Bysiek (ESKA ROCK): Jarku, skąd wziął się pomysł na realizację takiego przedsięwzięcia z takim rozmachem?
Jarek Malicki (malarz): Idea narodziła się podczas stypy po Prezydencie Adamowiczu. Ta uroczystość odbyła się w znanej restauracji Żabusia, w gronie przyjaciół, którzy w większości poznali się podczas protestów ulicznych. Następnie w proces przygotowań zaangażowały się gdańskie opozycjonistki, wdowa po Prezydencie Europosłanka pani Magdalena Adamowicz oraz przedstawiciele miasta i Fundacji Wszystko dla Gdańska.
Adam Bysiek: Ile czasu zajęło przygotowanie kompletnego projektu Twojego dzieła?
Jarek Malicki: Ostateczny projekt muralu powstał po około dwóch miesiącach przemyśleń i prób. Zależało nam wszystkim na pokazaniu otwartości i zaangażowania Prezydenta w sprawy trójmiejskich mniejszości, ale też na wyrażeniu sprzeciwu wobec agresji. Po licznych przymiarkach doszliśmy do wniosku, że najlepszy będzie portret uśmiechniętego Prezydenta Adamowicza, bo to uśmiech był jego wizytówką – ośmielał, zachęcał do rozmowy, rozpromieniał. Ten uśmiech pokonywał bariery.
Adam Bysiek: Czy wobec tego wiemy już kiedy nastąpi odsłonięcie Twojej pracy? Pytanie jest to tym bardziej ważne, ponieważ wiemy jak bardzo Gdańszczanie czekają na to wydarzenie.
Jarek Malicki: Uroczyste odsłonięcie muralu przypadnie na dzień imienin Prezydenta – 29 czerwca. Ten szczególny termin zasugerowała pani Magdalena Adamowicz. Od wielu lat był to czas radosny i odświętny, który małżonkowie spędzali w gronie bliskich i przyjaciół i do tej atmosfery chcieliby nawiązać organizatorzy wydarzenia. Dodatkowo uroczystość odbędzie się dzień po gali Gdańskiej Nagrody Równości im. Pawła Adamowicza, która ma na celu promowanie i uhonorowanie osób, które w szczególny sposób działają na rzecz praw człowieka, a także krzewienia idei równości i różnorodności. To będą dwa radosne dni poświęcone pamięci wybitnego gdańszczanina – Prezydenta Pawła Adamowicza.
Przypomnijmy, że właśnie w Trójmieście znajdują się już takie prace jak mural upamiętniający Krzysztofa Krawczyka i Annę Przybylską. Praca malarza Jarka Malickiego powstanie przy ulicy Mniszki 6/7.