Murale gdańsk

i

Autor: Adam Bysiek / Radio ESKA ROCK Murale gdańsk

Anna Przybylska i Paweł Adamowicz - nowe murale powstają w Trójmieście!

2021-05-13 15:25

Kolejne dzieła sztuki ulicznej urozmaica krajobraz bajkowego Trójmiasta! Właśnie nabierają tempa prace nad nowymi muralami Anny Przybylskiej i brutalnie zamordowanego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. udało nam się spotkać z artystą odpowiedzialnym za realizację jednego z tych dzieł - Jarkiem Malickim, który opowiedział nam o szczegółach swojej inicjatywy. Artysta zdradził też szczegóły projektu!

Mural polskiej aktorki Anny Przybylskiej został już odsłonięty i z powiedzeniem można go podziwiać w centrum Gdańska. Za jego projekt odpowiadał Piotr Jaworski, znany jako Tuse, który w wyniku licznych komentarzy w sieci był zmuszony poprawić swój projekt.

Mural Anny Przybylskiej w Gdańsku

Mural Anny Przybylskiej w Gdańsku Wrzeszczu powstał w ciągu zaledwie 15 godzin podczas deszczowej pogody. Właśnie to miało być powodem pewnych niedociągnięć, które sprawiły, że w sieci zawrzało - tuż po tym jak Piotr jaworski na swoim Instagramie opublikował zdjęcie gotowego już muralu. Reakcja internautów zmusiła artystę do naniesienia poprawek.

Nowy mural na wrocławskim Nadodrzu.

Zupełnie inaczej natomiast wygląda kwestia projektu i wykonania muralu, który powstaje w hołdzie dla tragicznie zmarłego prezydenta Pawła Adamowicza. Dzieło wykona Jarek Malicki - warszawski artysta plastyk, architekt i opozycjonista Jarek Malicki – autor wielu murali, które ogólnie można by określić hasłem „zaangażowane”.

Mural Pawła Adamowicza powstanie w Gdańsku - rozmowa z artystą

To już pewne, że mural Pawła Adamowicza powstanie w Gdańsku! Spotkaliśmy się z artystą i porozmawialiśmy o jego wyjątkowym projekcie, który zyskał już spory rozgłos i co ważne pełna aprobatę mieszkańców Gdańska.

Adam Bysiek (ESKA ROCK): Jarku, skąd wziął się pomysł na realizację takiego przedsięwzięcia z takim rozmachem?

Jarek Malicki (malarz): Idea narodziła się podczas stypy po Prezydencie Adamowiczu. Ta uroczystość odbyła się w znanej restauracji Żabusia, w gronie przyjaciół, którzy w większości poznali się podczas protestów ulicznych. Następnie w proces przygotowań zaangażowały się gdańskie opozycjonistki, wdowa po Prezydencie Europosłanka pani Magdalena Adamowicz oraz przedstawiciele miasta i Fundacji Wszystko dla Gdańska.

Adam Bysiek: Ile czasu zajęło przygotowanie kompletnego projektu Twojego dzieła?

Jarek Malicki: Ostateczny projekt muralu powstał po około dwóch miesiącach przemyśleń i prób. Zależało nam wszystkim na pokazaniu otwartości i zaangażowania Prezydenta w sprawy trójmiejskich mniejszości, ale też na wyrażeniu sprzeciwu wobec agresji. Po licznych przymiarkach doszliśmy do wniosku, że najlepszy będzie portret uśmiechniętego Prezydenta Adamowicza, bo to uśmiech był jego wizytówką – ośmielał, zachęcał do rozmowy, rozpromieniał. Ten uśmiech pokonywał bariery.

Adam Bysiek: Czy wobec tego wiemy już kiedy nastąpi odsłonięcie Twojej pracy? Pytanie jest to tym bardziej ważne, ponieważ wiemy jak bardzo Gdańszczanie czekają na to wydarzenie.

Jarek Malicki: Uroczyste odsłonięcie muralu przypadnie na dzień imienin Prezydenta – 29 czerwca. Ten szczególny termin zasugerowała pani Magdalena Adamowicz. Od wielu lat był to czas radosny i odświętny, który małżonkowie spędzali w gronie bliskich i przyjaciół i do tej atmosfery chcieliby nawiązać organizatorzy wydarzenia. Dodatkowo uroczystość odbędzie się dzień po gali Gdańskiej Nagrody Równości im. Pawła Adamowicza, która ma na celu promowanie i uhonorowanie osób, które w szczególny sposób działają na rzecz praw człowieka, a także krzewienia idei równości i różnorodności. To będą dwa radosne dni poświęcone pamięci wybitnego gdańszczanina – Prezydenta Pawła Adamowicza.

Przypomnijmy, że właśnie w Trójmieście znajdują się już takie prace jak mural upamiętniający Krzysztofa Krawczyka i Annę Przybylską. Praca malarza Jarka Malickiego powstanie przy ulicy Mniszki 6/7.

Sonda
Podoba Ci się pomysł na mural malarza Jarka Malickiego?