Alicja Tysiąc

i

Autor: Autorstwa TVSLD - TVSLD  Kobiety lewicy - Alicja Tysiąc (012), CC BY 3.0, http/scommons.wikimedia.orgwindex.phpcurid=65027911 / pixabay.com Alicja Tysiąc

Alicja Tysiąc NIE ŻYJE - słynna działaczka zmarła przez COVID-19

2021-12-16 11:49

Dla wielu osób była ona ikoną walki o prawa kobiet. Alicja Tysiąc, polska działaczka na rzecz legalizacji aborcji, zmarła w jednym z warszawskich szpitali. Od kilku dni zmagała się z COVID-19. Więcej przeczytacie w naszym artykule.

Nie żyje Alicji Tysiąc - taka wiadomość obiegła media 16. grudnia. Informację jako pierwszy podał Polsat News, a potwierdziła ją posłanka Lewicy Katarzyna Kotula. Alicja Tysiąc była znaną polska aktywistka działającą na rzecz dostępu do legalnej aborcji w Polsce. Kobieta zmarła w wieku 50 lat. Osierociła trójkę dzieci. Tysiąc od kilku dni walczyła o życie w jednym z warszawskich szpitali. Powodem hospitalizacji był COVID-19. Niestety choroba pokonała aktywistkę w nocy, 15. grudnia. Alicja Tysiąc zasłynęła dzięki sprawie z 2000 roku, kiedy to odmówiono jej wykonania zabiegu aborcji, choć ciąża niosła za sobą znaczne zagrożenie dla jej zdrowia.

Poradnik Zdrowie - Teorie osobowości

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Sprawa Alicji Tysiąc wstrząsnęła Polską

W 2000 roku media szeroko opisywały sprawę Alicji Tysiąc. Kobieta od dziecka miała poważną wadę wzroku, którą pogłębiły dwie ciąże zakończone porodami przez cesarskie cięcie. Gdy zaszła w ciążę po raz trzeci, pojawiło się duże ryzyko całkowitej utraty wzroku lub pogorszenia go do stopnia znacznej niepełnosprawności. Mimo to odmówiono jej legalnej aborcji. Narodziny trzeciego dziecka doprowadziły do niemal całkowitej utraty wzroku, a ogólny stan zdrowia kobiety załamał się. Alicja Tysiąc pozwała wówczas szpital, gdzie odmówiono jej zabiegu, choć ówczesne przepisy pozwalały na aborcję w przypadku zagrożenia zdrowia i życia matki. Prokuratura umorzyła sprawę, więc Tysiąc pozwała Polskę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, a ten przychylił się do jej racji. "Polskie państwo nie zapewniło sprawnego funkcjonowania odpowiednich procedur medycznych, czyli naruszyło prawo kobiety do poszanowania jej życia prywatnego." - stwierdził Trybunał w wyroku. Od tamtego czasu Alicja Tysiąc aktywnie działała na rzecz szerszego dostępu do aborcji w Polsce.

Źródło: Alicja Tysiąc NIE ŻYJE - słynna działaczka zmarła przez COVID-19