“Żywot Briana” - 5 ciekawostek o kultowej produkcji

i

Autor: AKPA Ciekawostki o filmie "Żywot Briana"

filmowe ciekawostki

“Żywot Briana” - 5 ciekawostek o kultowym filmie ze świata Monty Pythona!

2024-03-29 14:58

"Żywot Briana" to film już dziś legendarny, cieszący się mianem kultowego, który zupełnie się nie starzeje i wciąż cieszy się sympatią ogromnej grupy fanów kina i popkultury w ogóle. Produkcja natychmiast po premierze wzbudziła kontrowersje i zdaje się w jakimś stopniu budzi je także do dziś. Jakie ciekawostki kryją się za tym filmem?

Monty Python to jedna z najsłynniejszych trup komediowych. Grupa powstała w 1969 roku i zyskała popularność niemal natychmiast po premierze serialu komediowego Latający cyrk Monthy Pythona. Na produkcję złożyło się w sumie 45 odcinków, na które składały się absurdalne skecze, dotyczące codziennego życia w Wielkiej Brytanii i społeczeństwa w ogóle, a wiele z nich przeszło już do legendy - by wspomnieć takie słynne skecze, jak Hiszpańska inkwizycja, Ministerstwo głupich kroków czy Martwa Papuga. Serial dziś cieszy się mianem kultowego. Uznaje się, że Monty Python miał ogromny wpływ na rozwój komedii na całym świecie. 

Aktorzy, do których WSZYSCY stracili szacunek | To Się Kręci #32

Filmowe oblicze Monty Pythona

Po zakończeniu emisji serialu, co nastąpiło w 1974 roku, trupa postanowiła zabrać się za kino. W 1975 roku swoją premierę miała produkcja Monty Python i Święty Graal, czyli parodia o poszukiwaniu Świętego Graala przez króla Artura. Film natychmiast po premierze bił rekordy popularności, do dziś uznawany jest za jedną z brytyjskich komedii wszech czasów. Równie wielką, jeśli nie większą sławę, zyskał kolejny film grupy.

"Żywot Briana" - komedia, która bawi kolejne pokolenia widzów

W 1979 roku do kin trafił nowy projekt Monty Pythona - film, zatytułowany Żywot Briana. Historia jego powstania sięga 1976 roku, kiedy to powstał pierwszy szkic scenariusza, wersja przedprodukcyjna była gotowa w styczniu 1978 roku. Okazuje się, że początkowi sponsorzy produkcji, EMI Films, przeczytali skrypt na ostatnią chwilę i na moment przed rozpoczęciem zdjęć... wycofali się z całego projektu. Twórcy byli przekonani, że tak się stanie, jednak na ratunek wszystkim nadszedł... George Harrison! Były Beatles założył na prędkości własną firmę producencką i sfinansował film.Nie obyło się bez konfliktów na planie, jednak po niecałych dwóch miesiącach prace zakończyły się i odbył się pokaz przedpremierowy, na którym zaprezentowano ponad dwugodzinną wersję filmu. Następnie Żywot Briana został ponownie zmontowany, by ostatecznie trafić na ekrany kin 17 sierpnia 1979 roku (USA) i 8 listopada (Wielka Brytania). Produkcja osiągnęła kolosalny sukces komercyjny, spotkała się także z pozytywnymi recenzjami krytyków. Oczywiście twórcy zostali oskarżeni o bluźnierstwo i obrazę uczuć religijnych, co w dużej mierze dotyczyło oczywiście końcowej sceny ukrzyżowania.

Ciekawostki o filmie "Żywot Briana"

Nic jednak nie zmieni faktu, że film ten dziś cieszy się statusem kultowego. Jakie kryją się za nim ciekawostki?

Rola George'a Harrisona

Muzyk nie tylko wyprodukował film, ale także w nim zagrał! Eks Beatles wcielił się w rolę Panq Papadopolousa, nie został jednak wymieniony w czołówce.

Rockowe zespoły, które przyczyniły się do powstania filmu

Nie tylko George Harrison miał swój wkład w powstanie filmu. Środki na jego produkcję wyłożyły także zespoły Led Zeppelin (31,500.00 funtów), Pink Floyd (21,000.00 funtów) oraz Ian Anderson, wokalista grupy Jethro Tull (6,300.00 funtów).

Keith Moon chciał zagrać w filmie

Niewiele brakowało, a w filmie pojawiłby się także inny legendarny muzyk - mowa o Keithie Moonie. Niestety, perkusista The Who zmarł 7 września 1978 roku, na kilka dni przed rozpoczęciem zdjęć. 

Alternatywny tytuł

Zgodnie z pierwszym szkicem scenariusza, produkcja miała zostać zatytułowana The Gospel According to St. Brian, czyli "Ewangelia według św. Briana". 

"Zawsze patrz na jasną stronę życia"

Równie dużą popularność na całym świecie zdobyła kompozycja Always Look on the Bright Side of Life, która pojawia się na samym końcu filmu. Co ciekawe, pomimo tego, że w produkcję było zaangażowanych tak wielu muzyków, to skomponował ją jeden z członków Monty Pythona, Eric Idle.

Poniżej spróbuj się w quizie o zagranicznym kinie lat 70.

Jak dobrze znasz zagraniczne kino lat '70? QUIZ

Pytanie 1 z 15
Miłośnikiem muzyki którego kompozytora był Alex DeLarge, bohater filmu “Mechaniczna pomarańcza” (1971)?