Na tym słuchało się muzyki

Tych nośników muzyki sprzedano najwięcej w historii! Winyle, CD, czy kasety?

2024-02-22 11:04

Dziś muzyka jest odbierana głównie z kanałów cyfrowych (Youtube, Spotify, Apple Music, Tidal itd.). Jeszcze kilka lat temu dominowały płyty CD, wcześniej kasety magnetofonowe. Te nośniki zdominowały rynek muzyczny, na którym przez długie lata dominowały płyty winylowe (tzw. 33 i w mniejszym stopniu 45). Których nośników było najwięcej?

Których nośników muzycznych wyprodukowano najwięcej?

Konkretna liczba nośników muzycznych wyprodukowanych w danym okresie różni się w zależności od mody. Obecnie na przykład znów do łask wracają winyle i kasety magnetofonowe. Oto przybliżone dane, które udało nam się znaleźć.

Płyty winylowe. Płyty winylowe były bardzo popularne w latach 50., 60. i częściowo w latach 70. XX wieku. Ich produkcja była ogromna, z setkami tysięcy, a nawet milionami egzemplarzy wydawanych na całym świecie. Wiele klasyków muzyki rockowej, popowej, jazzowej oraz innych gatunków zostało wydanych na płytach winylowych. Te produkcje są słuchane również dziś.

Kasety magnetofonowe. Kasety magnetofonowe były szczególnie popularne w latach 70. i 80. XX wieku, a nawet wcześniej. W tym okresie były powszechnie stosowane jako sposób przenoszenia i odtwarzania muzyki. Miliony albumów zostały wydane na kasetach magnetofonowych, a ta forma była przez długi czas jednym z najpopularniejszych sposobów słuchania muzyki w samochodach oraz przenośnych odtwarzaczach.

Płyty CD. Płyty CD stały się dominującym formatem nośnika muzycznego w latach 90. XX wieku i na początku XXI stulecia. Produkcja płyt CD osiągnęła ogromne liczby, gdy format ten zdobył szeroką popularność wśród konsumentów. Miliony albumów zostały wydane na płytach CD, a ten format był standardowym nośnikiem muzycznym przez długi czas. Obecnie najpopularniejsze są płyty CD oraz wersje cyfrowe.

Jeśli chodzi o liczbę wyprodukowanych nośników muzycznych, to w przeszłości płyty winylowe i kasety magnetofonowe miały ogromne nakłady produkcyjne, ale to płyty CD są największym nośnikiem pod względem liczby egzemplarzy ze względu na ich późniejszą dominację na rynku muzycznym. Obecnie ten typ nośnika muzycznego jest nadal produkowany.

Grunge’owe kapele wszech czasów / Eska ROCK
Sonda
Czy interesujesz się muzyką?