Durian - najdroższy owoc na świecie

i

Autor: Pixabay

Świat

To najdroższy owoc na świecie. Jest uwielbiany, a zarazem odpychający. Dorobił się nawet własnego znaku ostrzegawczego

W 2019 roku na jednej z aukcji został sprzedany za ogromną kwotę 190 tys. zł – jest to rekordowa cena. Tym samym taka wartość sprawia, że można nazywać go „królem owoców”. Jest nie tylko najdroższym owocem świata, ale także najbardziej... śmierdzącym. Z czego wynikają te sprzeczności? Odpowiedzi szukajcie w artykule.

Ten najdroższy owoc na świecie to durian. W wielu miejscach jest zakazany, co może przysparzać problemów jego posiadaczom. Dlaczego? Wszystko ze względu na bardzo charakterystyczny zapach duriana, który mimo wszystko nie odstrasza jego smakoszy. Durian przybiera zwykle wagę dobrze nam znanego arbuza i waży od 2 do 4 kilogramów. Z kolei sama nazwa "durian" bierze się właśnie stąd, że zielona skóra owocu pokryta jest licznymi ostrymi kolcami, a słowo kolec w języku malajskim to właśnie "duri".

"Pachnie jak piekło, a smakuje jak niebo"

Tak Azjaci często mówią na duriana. Wszystko ze względu na rozbieżność między intensywnym zapachem, który dla wielu osób może być wręcz fetorem, a smakiem owocu, który potrafi zachwycić.

Jak pachnie durian? Zapach tego owocu można porównać do mieszanki zapachów zgniłego, zepsutego mięsa i mocno spleśniałego sera. Co więcej, zapach duriana jest bardzo intensywny - jeśli gdzieś znajduje się stoisko sprzedające duriany, bez wątpienia będziemy w stanie wyczuć je znacznie wcześniej, zanim je zobaczymy. Zapach najdroższego owocu na świecie roznosi się bowiem nawet na kilkadziesiąt metrów.

Dlaczego durian w wielu miejscach jest zakazany?

Spożywanie duriana w wielu miejscach jest zakazane ze względu na jego mocny zapach. Owoc ten jest zakazany w wielu miejscach nie tylko w Azji, gdzie jest przysmakiem. Najdroższy owoc świata może przyprawić nam problemów przede wszystkim w samolocie, komunikacji zbiorowej lub w hotelach na całym globie. Co więcej, jego zapach jest na tyle mocny, że bez problemu potrafi doprowadzić do mdłości niektórych wystawionych na tę niespotykaną woń. W niektórych miejscach, zaczęto oznaczać specjalnymi znakami, zakaz spożywania duriana. Obok znaków zakazujących palenia czy używania środków łatwopalnych znajdziemy też znak z kształtem duriana przekreślonym w czerwonym okręgu z podpisem "no durians".

QUIZ. Przypasujesz wersy tych hitów do zespołu? Sprawdź!

Pytanie 1 z 11
"Wołasz mnie - słyszę swoje imię / Płynę więc - przecież wszystko płynie / Mówisz, że nic się nie zmieniło / Tak już jest - tak już przecież było" - to słowa piosenki zespołu...
Na 62 hektarach dawnej fabryki FSO w Warszawie powstanie nowoczesne miasto. Nie ma drugiego takiego projektu na świecie!