The Hole in the Sock - wyjątkowy projekt filmowy o uchodźcach. Jednym z bohaterów metalowiec z Afganistanu

i

Autor: Materiały prasowe Wyjątkowy projekt filmowy

The Hole in the Sock - wyjątkowy projekt filmowy o uchodźcach. Jednym z bohaterów metalowiec z Afganistanu

2023-03-07 9:15

Rok 2020 zostanie zapamiętany przez uczestników i twórców filmu The Hole in The Sock jako jeden z bardziej traumatycznych… W środku szalejącej pandemii, trzy organizacje postanowiły połączyć siły. We wrześniu wspomnianego roku, młodzi ludzie z Human Lex Instytutu wyruszyli w podróż na wyspę Lesvos aby poznać mieszkańców obozu dla uchodźców Moria oraz podopiecznych organizacji Refocus Media Labs i K.A.N.E.

Była to mieszanka osobowości i doświadczeń, której przyświecał jeden cel – stworzenie filmu dokumentalnego.

Młodzież z Polski i Grecji nie była gotowa na to, co wydarzyło się podczas pierwszej wizyty. Uczniowie organizacji Refocus nie mogli opuścić Morii – obozu dla uchodźców, ówcześnie największego w Europie. Głównym powodem była pandemia, choć oczywiście zamieszkiwanie obozu, nie sprzyja współpracom europejskim. Młodzi Afgańczycy i Irańczycy zostali zainspirowani do poznania reszty grupy poprzez nagrywanie filmów o sobie. W ten właśnie sposób rozpoczęła się praca nad tematem filmu. 

Chciałabym napisać, że grupa wpadła na genialny pomysł i zaczęła się preprodukcja filmu. Niestety, trzeciego dnia pobytu na Lesvos, w obozie wybuchł pożar, który pozostawił nowo poznanych przyjaciół bez „dachu” nad głową. Wszystko spłonęło. 

Wbrew wszelkim przeszkodom i barierom

Po krótkiej przerwie, grupa wróciła do pracy. Nawiązała kontakt z Dziećmi z Dworca Brześć – organizacją pomagającą uchodźcom z Czeczeni i Ukrainy. Przy każdym spotkaniu ekipa się rozszerzała i coraz trudniej było znaleźć temat filmu. Materiału było pełno, scenariusza brak!

Wojna w Afganistanie, wojna w Ukrainie, ucieczki z Czeczeni – to wszystko brzmi okrutnie, lecz ludzie pracujący nad tym projektem dalej się uśmiechali. Dalej tańczyli i śpiewali. Dzielili się swoją kulturą i poznawali siebie nawzajem. W końcu przyszedł temat. Dlaczego by nie zrobić filmu o sobie?

Ikoniczne rockowe teledyski. Te klipy przeszły do historii

Yaser - metalowiec z Afganistanu, który podąża za marzeniami

O młodym chłopaku, metalowcu, który uciekł z Afganistanu by zapewnić jakikolwiek byt rodzinie, lecz na co dzień marzy o produkowaniu muzyki. O dziewczynie, która śpiewem i gotowaniem, wyraża miłość swojej kochanej Ukrainie. O młodym mężczyźnie, co wyleciał z Polski by w pełni żyć swoją prawdą i bez ukrywania się, kochać kogo zechce. I o wielu innych osobach, które uczestniczyły w tym projekcie ale też o mnie, dziewczynie, która chyba nie ma żadnych problemów…przynajmniej w porównaniu do bohaterów filmu. 

W skrócie, grupa młodych ludzi zamieszkujących Unię Europejską z różnych przyczyn, postanowiła opowiedzieć historię cierpienia, straty i bezradności. Natomiast wyszła im historia o akceptacji, przyjaźni i przede wszystkim miłości. Znajdzie się w niej m.in. wywiad z Paulem Mazurkiewiczem z Cannibal Corpse który Yaser przeprowadził i sam stworzył do niego pytania.

The Hole in the Sock - wyjątkowy projekt filmowy o uchodźcach. Jednym z bohaterów metalowiec z Afganistanu

i

Autor: Materiały prasowe Plakat projektu