Ciekawe premiery filmowe

“Światłonoc” już wkrótce w kinach. Tak klimatycznego horroru nie było od dawna?

2023-11-29 13:38

“Światłonoc” to film, który zatriumfował na festiwalu w Locarno, zgarniając Złotego Lamparta. Teraz zaś, w dystrybucji Velvet Spoon, zmierza na ekrany polskich kin. Jeśli jednak spodziewacie się horroru sensu stricto to lepiej zrewidujcie swoje oczekiwania.

Nadchodzi “Światłonoc” – jeden z (prawdopodobnie) najbardziej klimatycznych filmów tego roku

“Światłonoc” to, jak obiecuje dystrybutor, przepiękna wizualnie, wyjątkowa opowieść o kobiecości i walce z zabobonem i patriarchatem. W trakcie seansu przyjdzie nam śledzić losy niejakiej Sarloty (w tej roli Natalia Germani), która powraca do swojej rodzinnej wsi, by znaleźć odpowiedzi na nękające ją od lat pytania dotyczące jej dzieciństwa. Mieszkańcy nie są jednak skłonni do pomocy, podejrzewają bowiem Sarlotę o morderstwo i czary.

Jeśli opis fabuły i powyższa zapowiedź przywodzą wam na myśl “The VVitch” Roberta Eggersa to niestety musze wyprowadzić was z błędu – “Światłonocy” bliżej bowiem do filmów Jagody Szelc (“Wieża. Jasny dzień”, “Erotica 2022”). Urodzona w Czechosłowacji reżyserka Tereza Nvotová interesuje się bowiem nie tyle czarownictwem rozumianym jako pakt z szatanem dający nadludzkie moce, ale zabobonami przenikającymi społeczeństwo do dzisiaj i często prowadzącymi do tragedii. “Światłonoc” eksploruje dzięki temu tematy patriarchatu i mizoginii wdość niecodzienny i nie “typowo horrorowy” sposób.

A jeśli zaciekawił was ten tytuł, donosimy, że “Światłonoc” zawita na ekranach polskich kin już 8 grudnia 2023 roku.

Filmy, których akcja dzieje się TYLKO w jednym miejscu | To Się Kręci #4
Źródło: “Światłonoc” już wkrótce w kinach. Tak klimatycznego horroru nie było od dawna?